Nowe listy leków – od 1 stycznia?

KRAJ, PODKARPACIE. Nowa lista leków refundowanych miała wejść w życie 16 grudnia. Nie wejdzie.

Wejdą na listę czy nie wejdą. Jedno jest pewne pacjent zapłaci więcej niż dotychczas. Niektóre leki zdrożeją dla pacjenta od 20 groszy do nawet 68 zł.

Powodem opóźnienia jest zamieszanie jakie wywołało wprowadzenie na nie analogów insuliny długodziałającej (o co od lat walczyli chorzy i leczący ich lekarze). Przeciwko ich wprowadzeniu zaprotestowały jednak polskie firmy farmaceutyczne produkujące insulinę krótkodziałającą. Efekt? Nadal nie wiadomo co z insulinami. Na listę trafiło 43 produkty lecznicze zawierające 20 nowych substancji czynnych oraz 14 nowych produktów złożonych. Zmieniono również ceny, limity i odpłatności za leki. W efekcie w wykazie leków podstawowych jest pewna grupa leków, dla których cena zostanie obniżona (90 pozycji), ale dla 650 cena wzrośnie (tylko dla 80 nie więcej niż 20 groszy). Podobnie jest w wykazie leków stosowanych w chorobach przewlekłych. Niższe ceny zapłacimy w grupie 120 leków, ale wyższe już za 350 medykamentów. Nawet gdy nie są to duże podwyżki to należy brać pod uwagę, że są to leki przepisywane często. Np. Elocom stosowany w chorobach skóry drożeje (na tubce) 7,55 zł, a Axil stosowany w nadciśnieniu tętniczym o 4,59 zł. Dużo większe wydatki na leki czekają zaś chorych leczących się na padaczkę – Neurontin drożeje o 68,62 zł, zaś Exelon stosowany w chorobie Alzheimera o 50,58 zł.

Czy analogi insulin wejdą na listę? Zadecyduje o tym stanowisko Europejskiej Agencji Leków, które ma zostać przedstawione prawdopodobnie 17 grudnia.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments