Nowe monety kolekcjonerskie

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

PODKARPACIE. 8 listopada 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – Roman Dmowski: złotą o nominale 100 zł i srebrną o nominale 10 zł.

Na rewersie jubileuszowych monet znajduje się wizerunek Romana Dmowskiego. Na awersie umieszczono stałe elementy monet: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Na uwagę zasługuje to, że awersy wszystkich srebrnych monet w serii ułożą się w kompozycyjną całość. Wizerunek  awersu monety złotej nawiązuje do stylistyki II Rzeczypospolitej, a ponadto na jej brzegu (boku) został umieszczony napis: Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Moneta srebrna o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 20 tys. sztuk, złota o nominale 100 zł w nakładzie do 2000 sztuk. Cena monety srebrnej wynosi 120 zł, a złotej – 1650 zł. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kolejne emisje zaplanowane są na 15 listopada. Będą to: moneta kolekcjonerska 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego oraz moneta okolicznościowa z serii „Odkryj Polskę” – Centralny Okręg Przemysłowy.

am

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o