Nowe szaty ekstraklasy

TAURON BASKET LIGA. Teraz spaść można tylko za długi.

W najbliższy weekend ruszają rozgrywki Tauron Basket Ligi. Jedyny przedstawiciel naszego regionu Siarka Jezioro Tarnobrzeg zagra w sobotę (godz. 19) przed własną widownią z Energą Czarnymi Słupsk. Celem minimum zespołu Dariusza Szczubiała jest zajęcie miejsc 10.-11.

- Oczywiście chcemy zająć jak najwyższą pozycję. Nie możemy natomiast zakończyć rozgrywek na ostatnim miejscu – mówi prezes Siarki Jezioro, Zbigniew Pyszniak i dodaje. – O tym rozmawialiśmy z trenerem i takie zadanie przedstawił nam również prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz. – Miasto, dając nam pieniądze, ma prawo oczekiwać, że takie założenie spełnimy.

Liga kontraktowa
Tauron Basket Liga od sezonu 2011/2012 staje się ligą kontraktową (kluby podpisały trzyletnie umowy), w której nie będą obowiązywały spadki z przyczyn sportowych. Rozstać się z najwyższym szczeblem rozgrywek będzie można tylko nie zgłaszając drużyny do kolejnego sezonu lub nie spełniając warunków finansowych i organizacyjnych. Wśród nich znajdzie się m.in. minimalny budżet w wysokości 2 milionów złotych i rozliczenie wszelkich zaległości z ZUS-em i Urzędem Skarbowym. Jeden z punktów regulaminu mówi też, że jeśli zespół dwa lata z rzędu będzie ostatni w lidze, może to być podstawą do automatycznego rozwiązania kontraktu z PLK. Do ligi kontraktowej natomiast na zasadzie awansów zapraszane byłyby dwie najlepsze – także pod względem organizacyjnym – drużyny I ligi. Niezmienny nadal jest przepis dotyczący konieczności gry na boisku dwóch Polaków w każdym zespole. Jedną z nowości jest to, że w dwunastce meczowej musi się znaleźć siedmiu Polaków, a w zespołach grających w europejskich pucharach – sześciu.
Do TBL w sezonie 2011/12 zaproszony został komplet 12 drużyn występujących w niej ostatnio (warunków licencyjnych nie spełniła tylko warszawska Polonia). Władcze PLK zaprosiły też dwie ekipy, które okazały się najlepsze w I lidze: AZS Politechnika Warszawska i ŁKS Łódź. Liga nie zamyka się także na innych chętnych, dla nich przeznaczone są dzikie karty. Po jedną zgłosił się Śląsk Wrocław.

Początek bez mistrza
Decyzją władz PLK oraz zarządu PZKosz. broniący tytułu Asseco Prokomu Gdynia został zwolniony z pierwszego etapu rozgrywek . Zatem mistrzowie Polski swoje pierwsze mecze w TBL rozegrają w drugim etapie, czyli w grupie drużyn walczących o miejsca 1-6 przed play-offami. Wcześniej gdyński klub wnioskował o takie rozwiązanie gdyż otrzymał zgodę na udział w mocno rozszerzonych rozgrywkach Zjednoczonej Ligi VTB. Zatem w I etapie ekstraklasy zagra 13 zespołów. Druga runda ruszy 25 lutego.
- Z roku na rok nasza liga jest silniejsza, głównie za sprawą coraz lepszych Amerykanów. Dzięki konkurencji mocno do roboty wzięli się też Polacy – mówi Dariusz Wyka z Siarki – Łatwo nie będzie, ale myślę, że stać nas na awans do play-off, szczególnie przy tym trenerze – kończy.

Rafał Myśliwiec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.