Nowe twarze w Radzie Miasta

Jerzy Cypryś (PiS)

RZESZÓW. Tylko 6 radnych obejmie mandat po raz pierwszy

Zdecydowana większość, bo aż 18 z 25 nowowybranych rzeszowskich radnych zasiadała już w radzie minionej kadencji. Wśród pozostałych 7 osób, 6 to nowe twarze.

Do listopada Rada Miasta liczyła 38 radnych. To efekt wejścia w jej skład w trakcie kadencji 13 osób z terenów przyłączonych. Po wyborach stan osobowy powróci jednak do ustawowej liczby 25 radnych. Większość radnych wybranych 4 lata temu – 18 osób – zachowa mandaty.

Rada już bez długodystansowców

Rzeszowianie zdecydowali o odesłaniu na polityczną emeryturę najbardziej wiekowych i długoletnich radnych z ferencowskiego klubu „Rozwój Rzeszowa”: Marii Korczowskiej (72 lata), Zdzisława Daraża (78 lat), Adolfa Gubernata (74 lata), a także młodszego stażem Jana Mazura (67 lat).

Nie poszczęściło się 33-letniemu Jackowi Adamowiczowi z PiS. Pokaźna liczba 834 głosów jakie zdobył, nie wystarczyła do objęcia mandatu po raz drugi. Do rady nie dostał się także 74-letni Ludwik Szyszka, który opuścił klub PiS i postanowił kandydować z komitetu „Rzeszowianie Razem”. Mandatów nie przedłużą też dotychczasowi radni z klubu Nasz Dom – Rzeszów: kandydat na prezydenta Jerzy Maślanka (68 lat) i Sławomir Gołąb (45 lat).

W radzie znalazł się tylko jeden dotychczasowy radny z terenów przyłączonych – Kazimierz Myrda (56 lat) z PO. Natomiast spośród nowowybranych radnych jedynie działacz „Strzelca” Marek Strączek (46 lat) z PiS zasiadał już wcześniej dwukrotnie w radzie.

Najmłodszy radny będzie miał 29 lat

Najwięcej nowych twarzy wprowadzi PiS. Radnym będzie Jerzy Cypryś (44 lata) – kandydat tej partii na prezydenta Rzeszowa. Wraz z nim w radzie zasiądą Krystyna Wróblewska (47 lat), dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli i Roman Jakim (52 lata) przewodniczący „Solidarności” w rzeszowskiej WSK.

PO wprowadzi do rady Marcina Deręgowskiego (29 lat), przewodniczącego „Młodych Demokratów” na Podkarpaciu. Będzie najmłodszym radnym. W swoim okręgu, na liście Platformy zastąpił na pierwszym miejscu Kazimierza Grenia, który niespodziewanie zrezygnował z kandydowania. Do rady wejdzie też Jolanta Kaźmierczak (52 lata), przewodnicząca osiedla Baranówka.

Ponieważ Tadeusz Ferenc został wybrany na prezydenta, zamiast niego mandat w radzie przypadający „Rozwojowi Rzeszowa” obejmie Wiesław Buż (53 lata), działacz SdPl, prywatny przedsiębiorca i przewodniczący Rady Nadzorczej SM „Nowe Miasto”.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments