Nowe zasady wypisywania recept

 

Zdzisław Szramik, przewodniczący Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

PODKARPACIE. Nowe rozporządzenie – stare zasady?

Rozporządzenie zmienia sposób wpisywania na recepcie poziomu odpłatności za leki refundowane oraz stosowania nazw leków. Ministerstwo utrzymuje, że teraz ma być prościej dla lekarza i dogodniej dla pacjenta. Rozporządzenie zaprzecza ustawie, wprowadza jeszcze większy chaos, naszymi rękami chce wyciągnąć pieniądze z kieszeni chorych.

Nie godzimy się z tym, dlatego od kwietnia będziemy protestować – mówi dr Zdzisław Szramik, przewodniczący Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zgodnie z nowymi przepisami na recepcie lekarz ma podać nazwę, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny. W związku z tym w przypadku wielu leków nie będzie możliwe przepisanie ich posługując się nazwą międzynarodową, gdyż nie pozwala ona na jednoznaczną identyfikację, gdy preparatów zawierających daną substancję w określonej postaci, dawce i opakowaniu jest więcej niż jeden.

Uproszczono zasady wpisywania poziomów odpłatności. W przypadku, gdy lek w wykazach występuje w jednej odpłatności lekarz nie musi wpisywać informacji o odpłatności, natomiast w przypadku, gdy w wykazach określono więcej niż jeden poziom odpłatności lekarz wpisuje: symbol “P” przepisując lek z najniższą odpłatnością określoną w wykazach, nie wpisuje poziomu odpłatności przepisując lek z najwyższą odpłatnością określoną w wykazach. Ponadto gdy lek jest „przepisywany z odpłatnością 100 proc. należy na recepcie wpisać znak “X”. Odpłatność można również nadal określać tak jak obecnie, czyli wpisując na recepcie oznaczenie B, R, 30 proc., 50 proc., lub 100 proc.

Anna Moraniec

do “Nowe zasady wypisywania recept”

  1. gienk

    dr. Szramiku …zabralbys sie czlowieku do roboty , chorzy czekaja w kolejkach …no ale ty tylko potrafisz protestowac …bywac w mediach….dlaczego te chore zwiazki i ich szefowie ktorym pensje kipia w obwitosc , nie zaproponuja wczesniej od siebie rozwiazan…no ale stoleczki zwiazkowcow od 7-miu bolesci to extra etat…

  2. Józef

    dr Szramik – czy pan coś jeszcze umie zrobić dobrego dla pacjentów niż tylko wiecznie protestować?. Może poda pan jakieś propozycje polepszające życie chorym , bądź zamieni się z Arłukowiczem i Kopaczową na stołki?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.