Nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego

Fot. PAP (8)

Fot. PAP (8)

KRAJ. Zdaniem opozycji, zmiany w gabinecie nie wpłyną na poprawę sytuacji w Polsce.

We wtorek, 9 stycznia, w samo południe na uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent powołał nowych ministrów. Zmian jest więcej niż się spodziewano. Odwołani zostali m.in. Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Konstanty Radziwiłł oraz Jan Szyszko. W składzie Rady Ministrów znaleźli się m.in. Joachim Brudziński i Teresa Czerwińska.

Jedną z bardziej zaskakujących jest zmiana na stanowisku ministra obrony narodowej. Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak. Środowiska mocno prawicowe, związane choćby z Tadeuszem Rydzykiem, nie akceptują tej decyzji. Dla nich Macierewicz był jednym z najwybitniejszych ministrów w rządzie PiS. Zdaniem komentatorów, wpływ prezydenta Dudy na decyzję Morawieckiego o dymisji Macierewicza może oznaczać początki rozłamu w partii.

Nowym szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji został Joachim Brudziński. Szefem resortu zdrowia nie będzie już Konstanty Radziwiłł, którego zastąpił Łukasz Szumowski. Stanowisko stracił również Jan Szyszko, a nowym ministrem środowiska od wtorku jest Henryk Kowalczyk. Tekę ministra spraw zagranicznych otrzymał Jacek Czaputowicz.

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa zostało zastąpione ministerstwem infrastruktury. Jego szefem pozostał Andrzej Adamczyk. Z funkcją ministra musiała się za to pożegnać Anna Streżyńska, a samo Ministerstwo Cyfryzacji będzie podlegać nadzorowi premiera.

Obowiązki do tej pory pełnione przez Mateusza Morawieckiego przejmie trzech ministrów. Teresa Czerwińska objęła urząd ministra finansów. Jadwiga Emilewicz została szefem ministerstwa przedsiębiorczości i technologii i przejmie część kompetencji, jakie wchodziły w połączone ministerstwa finansów i rozwoju. Jerzy Kwieciński przejmie natomiast obowiązki ministra inwestycji i rozwoju. Opozycja zamierza bacznie się przyglądać działaniom nowych ministrów, choć jak mówi, zmiany personalne na stanowiskach niczego nie zmienią.

Nie milkną komentarze na temat ministrów pozbawionych stanowisk oraz spekulacje, gdzie mieliby trafić. Macierewicz miał podobno dostać propozycję objęcia funkcji marszałka Sejmu, choć do tego raczej nie dojdzie.

Według nieoficjalnych informacji, w rządzie może pozostać Jan Szyszko. Podobno otrzymał już propozycję z Kancelarii Premiera, ale na razie nie wiadomo, czym dokładnie miałby się zajmować. Władze PiS nie komentują, jakie stanowiska mieliby objąć pozostali byli ministrowie.

Wioletta Kruk

do “Nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego”

  1. ROMAN

    Co tam nowi ministrowie – to tak jak przestawienie pionków w szachach – nowe fotele zostaly poprzestawiane zasiadły na nich nowe ” komponenty”
    teraz one bedą opowiadać :
    jak to bedzie/ co to bedzie – czyli znowu od początku tylko co to da zwykłemu ” Kowalskiemu” tak konkretnie – to jest istotne
    A a wypadało by pokazać teraz na kolejnej fotce tych schowanych za tymi fotelami co pociągają za sznurki tymi co na nich zasiadają : O !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.