Nowoczesny dom społeczny stanął w Kraczkowej

1. W oddanym do użytku Domu Społecznym w Kraczkowej znalazły się: biblioteka, przedszkole, punkt informacji turystycznej oraz bank, poczta i biuro sołtysa. Fot. Wojciech Piątkowski

KRACZKOWA. Władze gminy znalazły 5,3 mln zł na ważną inwestycję.

Kilka dni temu uroczyście oddano do użytku nowoczesny Dom Społeczny w Kraczkowej (gmina Łańcut). W budynku mieszczą się biblioteka  wiejska, przedszkole samorządowe, punkt informacji turystycznej, placówka banku i poczty oraz biuro sołtysa.

Historia budowy wielofunkcyjnego domu społecznego w Kraczkowej sięga lat 90, kiedy to uchwałą zebrania wiejskiego powołano społeczny komitet budowy domu kultury. W następnych latach  obowiązki i czynności komitetu wzięło na swoje barki Stowarzyszenie Rozwoju Kulturalno-Gospodarczego wsi Kraczkowa.

Z uwagi na to, że w tym okresie w sołectwie realizowane były takie inwestycje jak rozbudowa szkoły, budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i reelektryfikacji wsi, inwestycja nie weszła do realizacji.

Do 2000 roku mieszkańcy Kraczkowej korzystali z Domu Ludowego, który ze względu na zły stan techniczny został wyłączony z użytkowania. Inicjatywa działaczy społecznych z tej wsi doprowadziła do opracowania dokumentacji projektowej przyszłego domu kultury. Koszty dokumentacji wyniosły ponad 53 tys. zł. W 2008 roku rozpoczęto realizację pierwszego etapu inwestycji obejmującego roboty adaptacyjne istniejącego budynku, stan surowy zamknięty, w tym roboty związane z posadowieniem budynku, przełożenia sieci gazowej, teletechnicznej i kanalizacyjnej. Koszty budowy tego etapu zamknęły się w kwocie 2,4 mln zł.

– Drugi etap budowy inwestycji rozpoczęto w 2011 roku i obejmował m.in. roboty instalacyjne, wykończeniowe budowlane, docieplenie. Wykonano elewację budynku oraz podjazd dla niepełnosprawnych, przyłącza energii elektrycznej, gazowej, wodociągu i telekomunikacyjnej – poinformował Zbigniew Łoza, wójt gminy Łańcut. – Ogółem koszt inwestycji wyniósł 5,3 mln zł. Nowoczesny obiekt użyteczności publicznej ma 1911 metrów kw. powierzchni użytkowej. Dom społeczny mieszkańcom będzie służył przez następne kilka pokoleń.

and

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kokon
kokon
8 lat temu

moze by paru osadzonych w zk zaleze wziass do pomocy(sprzatanie,konserwacja),i inne prace.