Nowoczesny oddział szpitala czy stara żydowska łaźnia?

Priorytetem jest dla nas poprawa warunków leczenia chorych onkologicznie i cierpiących na schorzenia nerek. Upamiętnienie w jakiś sposób budynku łaźni żydowskiej? Jestem otwarty na dialog z każdym kto chce rozmawiać. Póki co to z mediów dowiaduję się o pewnych sugestiach dotyczących planowanego do rozbiórki budynku - mówi Witold Wiśniewski, dyrektor placówki. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na plany wyburzenia starego budynku żydowskiej łaźni zareagowali historycy.

Na miejscu budynku, w którym jeszcze kilka lat temu mieścił się oddział rehabilitacji szpital planuje budowę nowego pawilonu dla nefrologii i hematologii. Oddziałów, które duszą się w poprzedniej lokalizacji, i których budowa jest priorytetem. Historycy mówią: nie burzmy tego budynku, zachowajmy pamięć o miejscu ważnym dla historii Żydów, to ślad dawnego Rzeszowa.

Budynek pochodzi z XIX wieku, jest zagrzybiony, jego remont, według ekspertów, byłby kosztowniejszy niż budowa nowego. W 2005 r. został przejęty przez samorząd województwa, który gminie żydowskiej zapłacił 360 tys. zł odszkodowania. Nie jest wpisany ani do rejestru zabytków, ani do ewidencji zabytków prowadzonej przez miasto. Stoi na terenie będącym z zarządzie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie, który potrzebuje miejsca żeby wyprowadzić z głównego budynku oddział nefrologii i hematologii (wyprowadzka pierwszego pozwoliłaby na zwiększenie łóżek intensywnej terapii medycznej, drugiego – miejsc na oddziale wewnętrznym.

– Nowy pawilon będzie 3-4 kondygnacyjny, pozwoli stworzyć komfortowe warunki dla chorych na choroby nerek i krwi. To obecnie priorytetowe działania dla rozwoju lecznicy – mówi Witold Wiśniewski, dyrektor placówki. – Na razie nie mamy jeszcze koncepcji nowego obiektu. Upamiętnienie budynku łaźni żydowskiej? Oczywiście jestem otwarty na dialog z każdym kto chce rozmawiać. Póki co to z mediów dowiaduję się o pewnych sugestiach dotyczących planowanego do rozbiórki budynku.

Uderz w stół nożyce się odezwą
Na wieść o wyburzeniu budynku zareagowali miłośnicy starego Rzeszowa. – Stara mykwa jest jednym z tych miejsc, które w historii miasta wiele znaczyły. W Rzeszowie zniknęło już bezpowrotnie wiele starych budynków, które były świadectwem przeszłości. Uważam, że bardzo łatwo wydawane są zgody na wyburzanie. W przypadku tej łaźni należy działać prewencyjnie, póki budynek jeszcze stoi – uważa Marek Wójcik, historyk amator.

Jakie są propozycje historyków w tej sprawie? Zachowanie fragmentu starego budynku, wkomponowując go w nowy pawilon. Zamontowanie tablicy z informacją o tym, co się tu kiedyś mieściło. Zainstalowanie planszy z informacjami i historycznymi zdjęciami mykwy.

***
Uszanowanie historii potrzebne jest na każdym kroku. Byle tylko nie dochodziło do wstrzymywania inwestycji mającej ratować życie mieszkańców. Jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie? Na telefony w tej materii można dzwonić na numer 17 747 08 44 lub pisać na adres: amoraniec@pressmedia.com.pl

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
8 lat temu

Nie można blokować budowy budynku który ma służyć ratowaniu zdrowia i życia ludzi .Budynek trzeba wyburzyć i robić swoje gmina żydowska dostała już swoje więc to powinno załatwić sprawę.Gdyby tak patrzeć to strach spacerować po rynku bo tam większość kamieniczek należała do żydów tak patrząc to trasa podziemna należy do kogo do Jana czy Icka ?. Ciekawe czy powrócimy do powiedzenia waszy ulice naszy kamienice a miasto Rzeszów będzie dalej biednym Galicyjskim Mojżeszowem.

edward
edward
8 lat temu

Wazniejsza stara zydowska laznia niz ratowaniw zywych ludzi.
Akto to podarowal zydom za te laznie taka kupe forsy?
Moze to sie nadaje do prokuratora.

Stefan
Stefan
8 lat temu

Już raz odbudowano budynek po zniszczeniach wojennych za społeczne pieniądze, Żydzi skasowali 350 tyś. naszych pieniędzy, teraz wyłozymy z naszych kieszeni nastepne kilka milionów na remont, a w końcu okaże się, że na Florydzie żyje Żyd, który jest spadkobiercą (bardzo łatwo to załatwić przed amerykańskim sądem) i oddamy budynek „prawowitym” włascicielom. Jeżeli Żydzi nie potrafią zadbać o swoje dziedzictwo kulturalne w Rzeszowie, to sorry Winetou.