Nowoczesny pojazd przepłoszył złodziei

Pojazd, którego boją się złodzieje, "grasujący" na obszarze kolejowym. Fot. Straż Ochrony Kolei (2)

PRZEMYŚL, PODKARPACIE. Złodziej nawet w nocy może zostać namierzony za pomocą kamer, a zasięg sprzętu wynosi 1,5 km.

Od niedawna funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei posiadają wart ponad milion złotych nowoczesny samochód tzw. Mobilne Centrum Monitoringu (MCM). Na Podkarpaciu żadne służby nie posiadają podobnej klasy sprzętu. Jak się sprawdza? Złodzieje znikli z terenów kolejowych. Nawet policjanci prosili podczas kilku akcji o pomoc z udziałem funkcjonariuszy SOK i tego pojazdu.

Pojazd wyposażony jest w dwie  kamery szybkoobrotowe z lampami podczerwieni montowane na głowicy masztu, a także kamery termowizyjnej obrotowej zamontowanej na głowicy masztu do obserwacji około 1,5 km! W pojeździe są cztery zestawy kamer dzienno-nocnych, cztery kamery stacjonarne dzienno-nocne do obserwacji otoczenia pojazdu oraz kamera bezprzewodowa przenośna typu GSM. Pojazd obsługuje trzech funkcjonariuszy. Tak więc nawet w nocy przestępcy nie mogą się czuć pewnie.

Dzięki pojazdowi MCM można zabezpieczyć przed kradzieżami i dewastacją przesyłki wagonowe, obserwować szlaki, gdzie dochodzi do największej liczby kradzieży. Można obserwować perony i poczekalnie dworcowe. Pojazd monitoruje miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do obrzuceń kamieniami pociągów.

Odkąd pojazd pojawił się w Przemyślu zmniejszyła się liczba złodziei na obszarze kolejowym. – Pojazd za niedługo będzie użyty także w jednym z  miejsc na Podkarpaciu gdzie dochodzi do dużej ilości kradzieży kolejowych – wyjaśnia Zdzisław Partyka, z-ca komendanta Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. Celowo jednak nie piszemy gdzie, żeby złodzieje nie czuli się pewnie. Wiemy także o tym, że sprzęt został wykorzystany na prośbę policjantów, którzy prowadzili pewną akcję.

Wnętrze pojazdu.

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments