Nowoczesny skaner na granicy

MEDYKA. Rentgenowski bat na przemytników

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, zaprezentowano najnowszy skaner rentgenowski służby celnej. Rapiscan Eagle G4500 pozwala na prześwietlenie pojazdu w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Urządzenie będzie mogło prześwietlać zarówno samochody osobowe, ciężarowe, busy, autokary, a nawet kontenery.

Samochód jest skanowany łącznie z kabiną kierowcy. Kierowca i obsługa skanera opuszcza halę inspekcyjną i przechodzi do budynku obsługi. W hali znajduje się tylko skanowany pojazd.

Urządzenie spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa, zarówno dla obsługujących je osób jak i otoczenia. Porusza się na szynach i zainstalowane jest w specjalnie przeznaczonym do tego budynku. Wartość inwestycji to ok. 9 milionów złotych.

Jeszcze w tym roku także w Medyce, zamontowany zostanie pierwszy skaner kolejowy.

W 2011 roku ponad 40 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje związane z budową i rozbudową przejść granicznych na Podkarpaciu. Środki te pochodzą z programu rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013, Funduszu Granic Zewnętrznych oraz Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

ŁS

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments