Nowoczesny sprzęt z Funduszu Sprawiedliwości

Urządzenie do kompresji klatki piersiowej w sposób ciągły uciska klatkę piersiową ze stałą częstotliwością i siłą w celu przywrócenia naturalnego krążenia. Fot. Starostwo Powiatowe w Sanoku

SANOK. Ponad 220 tys. zł kosztował zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który ułatwi pracę na szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz bloku operacyjnym sanockiego szpitala.

Zakup sprzętu był możliwy dzięki dotacji od Ministra Sprawiedliwości przyznanej w ramach środków z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, zwanego inaczej Funduszem Sprawiedliwości. To pieniądze przeznaczone na pomoc osobom pokrzywdzonym, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. 

Szpital otrzymał z tej puli 200 tysięcy złotych na zakup sprzętu do szpitala. – Wiemy, jak trudna jest obecnie sytuacja sanockiego ZOZ-u, dlatego tak bardzo cieszy nas ze udało się zdobyć te pieniądze – powiedział podczas przekazania sprzętu poseł z Sanoka, Piotr Uruski.

– Przekonywaliśmy Ministra Sprawiedliwości, który jest dysponentem tego funduszu, aby środki przekazywać tam, gdzie są ofiary przestępstw, aby w ten sposób pomóc im w trudniej sytuacji, w której się znalazły. Dlatego też cieszy mnie, że te pieniądze trafiają m.in. ochotniczych straży pożarnych, które często są pierwsze na miejscu wypadku gdzie udzielają pomocy poszkodowanym oraz szpitali, gdzie toczy się często dramatyczna walka o ich życie i zdrowie – dodał Piotr Uruski.

Sanocki szpital wzbogacił się o elektryczne urządzenie do kompresji klatki piersiowej, trzy respiratory oraz trzy kardiomonitory z wózkiem jezdnym.

Urządzenie do kompresji klatki piersiowej to w pełni elektryczny aparat, który w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia automatycznie wykonuje masaż serca.

Respirator to niezbędne narzędzie w opiece nad pacjentem niewydolnym oddechowo, wspomagającym lub zastępującym mięśnie pacjenta w pracy oddechowej. Respiratory stosowane są także po to, aby ułatwić choremu czynności oddechowe, gdy jego organizm nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na tlen.

Z kolei kardiomonitor należy do specjalistycznych urządzeń medycznych, które służą do śledzenia parametrów życiowych pacjentów, dzięki czemu możliwy jest stały nadzór nad ich zdrowiem.

– To jest sprzęt stosowany przede wszystkim w stanie zagrożenia zdrowia i życia pacjentów, w tym także ofiar pobić, napadów, czy wypadków drogowych. Dzięki niemu będziemy mogli leczyć pacjentów skuteczniej niż do tej pory – podsumował Henryk Przybycień, pełniący obowiązki dyrektora sanockiego szpitala.

Martyna Sokołowska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o