Nowy budynek dla sądu w zamian za zamek Lubomirskich

W zamku Lubomirskich znajdzie się Muzeum Okręgowe, a obecne sąd i prokuratura okręgowa zostaną przeniesione w inne miejsce. Wszystko jest tylko kwestią czasu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wciąż nie ma decyzji ministerstwa sprawiedliwości ws. zamiany budynkami z władzami miasta Rzeszowa.

Władze miasta od kilku lat planują przekształcenie zamku Lubomirskich w muzeum. Żeby to jednak uczynić, muszą znaleźć nowe siedziby dla obecnie stacjonujących tam Sądu Okręgowego i Prokuratury Okręgowej. – Rozmowy z ministerstwem sprawiedliwości trwają od 2007 roku. Od początku jest zainteresowanie zamianą za inny obiekt – przekonuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W mediach pojawiły się informację o tym, jakoby resort sprawiedliwości podjął już decyzję, o tym że nie chce zamiany z władzami miasta Rzeszowa. Dementuje to rzecznik prezydenta, Maciej Chłodnicki. – Ostatnie rozmowy z ministerstwem odbyły się w końcu roku, więc cały czas czekamy na decyzję – zapewnia i szybko dodaje: – Zdziwiłbym się, gdyby była taka negatywna odpowiedź.

A plany są takie
W tej chwili w zamku Lubomirskich przy pl. Śreniawitów siedzibę mają Sąd i Prokuratura Okręgowa. Prokuratura niebawem przeniesie się do nowego budynku przy ul. Lenartowicza. Sąd zmieni swoją siedzibę. – Są dwie możliwości: albo kupimy budynek Centrum 2000 przy al. Armii Krajowej, albo wybudujemy nowy na działce przy ul. Dołowej. Do któregoś z nich przeniesiony zostałby sąd  – mówi Chłodnicki.

Miasto chciałoby, aby pieniądze na nową siedzibę dla sądu dorzucił także Marszałek, ponieważ do “wolnego” zamku przeprowadziłoby się Muzeum Okręgowe z ul. 3 Maja, które jest w rękach województwa. Jego z kolei miejsce zajęłoby Muzeum Diecezjalne, które obecnie stacjonuje przy ul. Zamkowej.

Dopóki Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyrazi zgody na zamianę, dopóty instytucjonalne roszady się nie rozpoczną.

Ewelina Nawrot

do “Nowy budynek dla sądu w zamian za zamek Lubomirskich”

 1. ROMAN

  dla tego – niekumatego / przypomnę
  -dawny klasztor/kościół / szkoła pijarów -powstał w 1644/ 1656- jest to wszystko w stylu Barokowym-
  reszta faktów w pozycji Pana dr,Józefa Świebody [popijarski zespół architektoniczny w Rzeszowie ] wydanie 1991.
  i dla tej niekumatej panienki Izy
  -klecha to pogardliwe określenie duchownego [ dawniej - wszystkich związanych z kościołem;organista/ kantor/ dzwonnik / grabarz.
  [ clericus czyli - kapłan ]

 2. iza

  Klechom to znaczy komu? Blokers siejesz plotki i tyle. Taki groch przy drodze z Ciebie.

 3. blokers

  ponoć ferenc napalony jest na zamek jak łysy na grzebień,bo chce oddać obecny budynek muzeum klechom.Jezeli chceoddać ,to na jakiej podstawie

 4. ROMAN

  no to strasznie długo to trwa ; od 2007 do 2013 – może w tym stuleciu się w końcu dogadają – i zobaczymy konkretną ekspozycję muzealną
  - o tej końcepcji to mówili już w latach 1960 – to dla przypomnienia.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.