Nowy podatek uderzy w rodziny

– W naszym mieście wprowadziliśmy Przemyską Kartę Rodzin Wielodzietnych 3+ i Rodzin Zastępczych. Rodzice chętnie korzystają z ulg na basen, lodowisko, kort tenisowy czy na przejazd autobusem miejskim. Opodatkowanie takiej karty to zły pomysł – powiedział Robert Choma, prezydent Przemyśla. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Absurdalny pomysł fiskusa zniechęci gminy do prowadzenia akcji zniżkowych kart i biletów dla dzieci.

Rodziny wielodzietne, które korzystają z gminnych zniżkowych kart na basen, ulgowych biletów do kina czy teatru, będą obciążone podatkiem za ten “luksus”. Skarbówka twierdzi, że to korzyść majątkowa i dlatego trzeba płacić podatek od uzyskanych od gminy bonusów. – To nic innego, jak niszczenie akcji wspierania rodzin 3+ – mówią oburzeni samorządowcy.

Jak twierdzą przedstawiciele izb skarbowych, zniżki dla dzieci (m.in. na pływalnię i opłaty w przedszkolach) to podatkowy przychód i ośrodki pomocy społecznej muszą obliczyć jego wartość i wykazać w przesyłanej do urzędu informacji PIT-8C.

W Polsce kartę rodzin wielodzietnych, czyli system ulg, wprowadziło już ponad 50 samorządów. Na Podkarpaciu takie udogodnienia są m.in. w Przemyślu. W mieście dla takich rodzin obowiązują 50-procentowe zniżki m.in. na przejazd autobusami miejskimi, na stok narciarski, krytą pływalnie, lodowisko, halę sportową i kort tenisowy.

– Stanowisko Izby Skarbowej jest dla nas dużym zaskoczeniem – stwierdził  Grzegorz Hayder, wiceprezydent Przemyśla. To, co przychodzi na myśl po jego przeczytaniu niekoniecznie powinno zostać opublikowane. W roku ogłoszonym przez premiera polskiego rządu rokiem rodzin, działanie podległych mu służb świadczą, określając rzecz delikatnie, o niezrozumieniu jego intencji. A intencją było chyba wspieranie rodzin,  a nie utrudnianie i tak ciężkiego życia. Pomijam aspekt praktyczny, czyli indentyfikację, która rodzina i w jakim zakresie skorzystała z pomocy samorządu. Proponuję rozejrzeć się dookoła i zająć się “trochę” większymi sprawami niż kilkoma złotymi biednych rodzin.

Władze gmin mówią wprost: – Gdyby trzeba było opodatkować rodziców uczestniczących w programie kart uprawniających do zniżek, to musieliby go zawiesić. Samorządowcy nie wyobrażają sobie wystawiania PIT-ów osobom korzystającym ze zniżek.

Jak twierdzą eksperci, pomysł wprowadzenia zniżek m.in. na basen dla większych rodzin to cenne rozwiązanie. W naszym kraju jest fatalna sytuacja demograficzna i ulgowe gminne karty  (nawet do 50 procent) mogą zachęcić rodziców do płodzenia kolejnych dzieci. Uważają też, że opodatkowanie tych ulg jest praktycznie niemożliwe, bo trzeba byłoby ewidencjonować każde wyjście na basen, do kina czy ośrodka kultury i obliczać, ile rodzice na tym zyskali.

Mariusz Andres

10
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
mecenasswiatowiecklaudiuszrataj pana hrabiegoJadwiga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Zwolennicy lemingów niech ten zamysł PO/PSL-u porównają z dzisiejszą konferencja na temat rodziny zorganizowanej przez PIS i ukrywana medialnie przed społeczeństwem. Trzeba było użyć drugiego tzw. obiegu , aby mieć pojęcie jaka przepaść myślowa dzieli dzieli rządzących od opozycji?.

mecenas
Gość
mecenas

niech szmaaty skarbowe doliczą sobie podatek za nagrody itp.
poj***ny kraj

swiatowiec
Gość
swiatowiec

to wogolw ktos dostaje takie karty? ja nigdy mimo ze mam 4 dzieci no ale cale zycie sie staramy zeby prcowac razem z mezem choc za najnizsza krajowa i nic nam z pomocy spolecznej nei przysluguje nawet drobny zasilek rodzinny bo 504 zl nasze dochody jednak przekraczaja 504x 6 osob 3024 zl a minimalne wynagrodzenie 1500 zl

gość
Gość
gość

Czy ich już całkiem poj***ło? Dla niektórych rodzin to jedyna rozrywka jaką mają i na jaką je „stać”. O zgrozo, co za dranie siedzą w tym US?

rataj pana hrabiego
Gość
rataj pana hrabiego

A mojej rodzinie nie przysluguje zadna pomoc bo pracuje ja i zona za najnizsza krajowa.
Niestety ale nie stac nas aby dziecku kupic nawet 1 raz w miesiacu bilet na jakiekolwiek rozrywki. Nasze dzieci nie wiedza co to jest basen, kino czy teatr. A dzieci tych biedakow maja udostepnione takie rozrywki i smieja sie z moich dzieci.
To kto w takim razie jest pokrzywdzony ?
Kto ma lepsze zycie ?

Ambroży
Gość
Ambroży

Hasło „by żyło się lepiej ” widoczne jak na dłoni bez POtrzeby angażowania się premiera w ponowny objazd Kraju z obiecankami tuskobusem!!.
Swoja drogą wstyd powiedzieć jaki propagandowy interes Tuska pełni dziś TVP w okłamywaniu społeczeństwa! Pierwszy lepszy przykład z wczorajszych :Wiadomości TVP I – gdzie nie znalazło się nawet sekundy czasu aby wspomnieć o konferencji prasowej przedstawiając kandydata na premiera prof Glińskiego i jego ekspertów?. Ciekawym jak długo jeszcze nie otrzeźwieją w tej zakłamanej rzeczywistości dziennikarze?.

pola
Gość
pola

ku….wa chory kraj, chory……………………..

piotr
Gość
piotr

Kierunek jest właściwy. Skarbówka powinna również opodatkować karty rabatowe w marketach. Przecież beneficjent rabatu otrzymują korzuść finansową i nie dołączą jej do dochodu do opodatkowania.

Jadwiga
Gość
Jadwiga

Przede wszystkim to należy obłożyc podatkiem wszystkie zagraniczne markety.To są duże pieniądze w skali kraju.No chyba że kolesi ruszac nie należy tylko gnębić polską biedotę.

klaudiusz
Gość
klaudiusz

Dokladnie.Markety,banki i caly zagraniczny (zydowwski kapital).Patologia ogarnia Nasz kraj na kazdym kroku,media klamia,Anna Grocka szol sprawia,ze chce sie wymiotowac.