Nowy rozkład jazdy niekorzystny dla pasażerów

Przewozy Regionalne proponowały też inne odjazdy pociągów z Rzeszowa do Ropczyc, ale PKP PLK ich nie uwzględniły w nowym rozkładzie jazdy. Fot. Wit Hadło
Przewozy Regionalne proponowały też inne odjazdy pociągów z Rzeszowa do Ropczyc, ale PKP PLK ich nie uwzględniły w nowym rozkładzie jazdy. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, ROPCZYCE. Z powodu remontów torów…

– Już kolejny raz nowy rozkład jazdy Przewozów Regionalnych został ułożony na niekorzyść podróżnych – mówi pani Justyna (nazwisko znane redakcji). – Na przykład pociąg do Ropczyc z Rzeszowa odjeżdża o godz. 15.47, a później… o godz. 18.19. Przecież ludzie kończą pracę, szkołę o godz. 16 lub 17 i muszą czekać do godz. 18.19, czyli z winy kolei w domu są dopiero wieczorem. Sprzeczne są też informacje na temat odjazdów na papierowych rozkładach i w Internecie.

Nasz Czytelniczka twierdzi, że rozumie modernizację torów, ale jak tak dalej pójdzie, to pociągi po modernizacji będą jeździć puste. Pociągi rano do Rzeszowa też przyjeżdżają niebyt korzystnie, bo: 6.14, 7.15, 8.18. Na papierowych rozkładach podawanych na dworcach, odjazd pociągu relacji Ropczyce – Rzeszów Główny jest o 13.26, 16.38, 17.07, a według internetowego rozkładu odpowiednio o: 13.33, 16.47, 17.13.

Pani Justyna pyta, na którą godzinę ma przychodzić, skoro są takie rozbieżne godziny odjazdów. Jej zdaniem, wbrew pozorom, to duża różnica czasu, gdy trzeba czekać na mrozie na pociąg.

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy przedstawiciela Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

– Opracowując rozkład jazdy pociągów na lata 2013/2014 zakład dołożył wszelkich starań, aby rozkład jazdy pociągów był funkcjonalny i korzystny dla podróżnych – poinformował Krzysztof Pawlak z Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych. – Pomimo dużej skali utrudnień zewnętrznych udało się wypracować w miarę optymalny rozkład jazdy, który dla omawianych pociągów przez Ropczyce kształtował się następująco: pociąg relacji Rzeszów Główny – Tarnów odjazd godz. 16, przyjazd godz. 18. Pociąg relacji Rzeszów Główny – Kraków Główny odjazd godz. 17.32, przyjazd godz. 21.24.

Prezentowany rozkład jazdy stanowił plan połączeń, który został zamówiony i zaakceptowany przez przewoźnika PKP Polskie Linie Kolejowe, który z przyczyn techniczno-eksploatacyjnych leżących po stronie zarządcy infrastruktury kolejowej, uległ czasowej modyfikacji.

Z uwagi na planowe zamknięcia torowe wynikające z robót inwestycyjnych oraz powstałego ograniczenia w zdolności przepustowej odcinków, Polskie Linie Kolejowe opracowały na okres od 15.12. 2013 r. do 8.03.2014 r. zastępczy rozkład i poprzez weryfikacje przydziału tras wprowadzono liczne zmiany w kursowaniu pociągów, w tym również na linii Rzeszów – Ropczyce – Tarnów. PZPR miał niewielki wpływ i musiał zaakceptować zaproponowany przez PKP PLK.

Jeżeli chodzi o sprzeczności w rozkładzie w Internecie i na papierze, które zauważyła pani Justyna, to jak radzi Krzysztof  Pawlak z PZPR, wystarczy wejść na stronę internetową Przewozów Regionalnych na region podkarpacki, a potem na liniowe rozkłady jazdy, gdzie uwzględnione są zmiany czasowe, np. od 15 grudnia br. do 8 marca przyszłego roku. Jak zapewnia przedstawiciel Przewozów Regionalnych, tam rozkład jazdy są takie same jak na dworcach PKP.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
7 lat temu

Tak w temacie nowego rozkładu jazdy zapraszam na małe podsumowanie i wnioski dotyczące najważniejszych zmian w rozkładzie:

http://www.youtube.com/watch?v=oLL4sdNfF-w

Jan
Jan
7 lat temu

Niech kolejarze nie będą tacy ważni, bo skończą marnie. Urząd Marszałkowski też powinien śledzić, za co właściwie płaci (do kolejowych przewozów pasażerskich jest potężna dotacja od samorządu województwa).

krzysztof
krzysztof
7 lat temu

Nowy rozkład jazdy ogłaszany jest zawsze na kilka tygodni przed obowiązywaniem od wielu lat.
Przypomina mi to trochę sytuację z jednego bloku, którego mieszkańcy pisali petycję o likwidację pobliskiej stacji benzynowej. Ocknęli się dopiero jak stacja została uruchomiona. Wcześniej plany jak i same prace budowlane nie przyniosły mieszkańcom reflekcji, co im powstaje pod nosem.