Nowy samochód zarejestrujesz u dealera?

KRAJ. Dealerzy chcą sami rejestrować auta.

Dealerzy twierdzą, że osoby kupujące w salonie nowe auto powinny mieć możliwość zarejestrowania go od razu w stacji dealerskiej. Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej, wprowadziła je również Turcja.

W zeszłym tygodniu MSWiA opublikowało projekt ustawy oraz centralnej ewidencji pojazdów i kierowców, który zakłada, że w jednym miejscu będzie można załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją samochodu. Jeśli dana osoba złoży wszystkie wymagane dokument np. do urzędu skarbowego, po sprawdzeniu zostaną one przesłane do właściwych urzędów. Projekt ustawy zakłada również stały numer rejestracyjny przez cały czas użytkowania samochodu. Ma to na celu oszczędność czasu nowego właściciela auta. Każdy kto kupi używany samochód nie będzie musiał występować o nowe numery rejestracyjne.

Rejestracja nowych samochodów u dealera

Według Związku Dealerów Samochodów w przygotowanym przez MSWiA projekcie ustawy zmieniającej sposób rejestracji pojazdów brakuje jednego z najważniejszych zapisów, czyli możliwości rejestracji nowych samochodów bezpośrednio w salonie dealerskim. –Dealer świadczy wiele usług m.in. kredyty, leasing czy ubezpieczenie samochodu- mówi Rafał Poradka, dyrektor wykonawczy w Związku Dealerów Samochodów w Warszawie. –Dealer miałby taką sama funkcję, jak urząd- wprowadzałby dane do rejestracji i przesyłał je do Wydziału Ewidencji Pojazdów. Takie rozwiązanie może być dla rządu trudne do przyjęcia, ponieważ urzędy komunikacyjne pobierają za rejestrację nowego auta 167,50 zł. Przy około 350 tys. rejestrowanych samochodów dla powiatów jest to w skali roku zarobek ok. 60 mln zł

Paulina Dudczak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments