Nowy wątek w „sprawie Turzy”

RZESZÓW. Być może wznowione zostanie śledztwo dotyczące mordu na żołnierzach Armii Krajowej

Oddziałowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ustala, czy są okoliczności, które uzasadnią podjęcie śledztwa na nowo. Rozpoczęto przesłuchiwania osób, które mogą posiadać informacje na ten temat.

Śledztwo dotyczące mordu dokonanego w 1944 przez sowieckie NKWD w obozie dla żołnierzy Armii Krajowej w Turzy koło Sokołowa zostało kilka lat temu umorzone z powodu nie wykrycia sprawców. Jakiś czas

– Przede wszystkim chodzi o ustalenie nowych miejsc pochówku – zapewnia Lucyna Rączy, prokurator z OKBZpNP, która zajmuje się sprawą. – Każdy ślad jest badany.

Jeśli zeznania świadków pozwolą na identyfikację takiego miejsca, mogą rozpocząć się ekshumacje. Oczywiście przedtem trzeba będzie uzyskać wszystkie zgody, sporządzić mapy geodezyjne, itd.

W przesłuchaniu Tadeusza Kensego, który zajmuje się wyjaśnianiem sprawy od ponad 30 lat, po raz pierwszy pojawił się wątek nielegalnych ekshumacji z lat 50., które – jeśli do nich doszło – miały na celu zatarcie śladów zbrodni. Te wątek też będzie sprawdzony.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments