Numer 112 nie zawsze ratuje

Numer 112 znamy już od kilku lat i wiele osób dzwoni na niego potrzebując pomocy bądź, gdy są świadkami wypadków, niestety, póki co pewniej jest dzwonić pod 997. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. 8 września weszła w życie nowelizacja ustawy o numerze 112, niestety wielu potrzebujących wciąż nie uzyskuje natychmiastowej pomocy pod tym numerem.

– Byłam na mszy w kościele u ojców Dominikanów w Tarnobrzegu, gdy nagle jakiś mężczyzna zaczął się bardzo agresywnie zachowywać. Obrażał ludzi, a nawet próbował wszcząć bójkę. Zadzwoniłam pod numer 112 i dodzwoniłam się na policję w… Sandomierzu. To tylko jeden z przypadków fatalnie działającego systemu powiadamiania ratunkowego w naszym kraju.

Podczas ostatniego 20 posiedzenie  Sejmu,  w ramach pytań w sprawach bieżących, poseł Mirosław Pluta zadał pytanie dotyczące ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112.

– Dzwoniąc pod ogólnoeuropejski numer 112, uzyskujemy m.in. pomoc w przypadkach zagrożenia życia bądź, gdy jesteśmy świadkami przestępstwa. Według szacunków – rocznie w Polsce wykonywanych jest 36 mln telefonów pod numery alarmowe. Co czwarte połączenie wykonane jest pod numer 112 – mówił Poseł M. Pluta. – W kilku zgłoszonych mi przypadkach osoby wykonujące połączenie pod numer 112 czekały na pomoc od 30 do 40 minut. Poseł pytał m.in., czy system zgłoszeń pod numer 112 działa sprawnie, a także jaki maksymalnie czas oczekiwania na pomoc można zaakceptować w przypadku korzystania właśnie z tego numeru?

Włodzimierz Karpiński – sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiadając posłowi Plucie odpowiedział, że 13 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej i w myśl jednego z zapisów tej ustawy nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej.

– Tak naprawdę ustawa wchodzi w życie 8 września i formalnie minister administracji publicznej, przejmując ten nadzór, będzie chciał zaproponować stosowne rozwiązania legislacyjne, organizacyjne, proceduralne, jak również finansowe, aby to, co jest zapisane w dotychczasowym prawie zostało zmaterializowane do 31 grudnia 2013 r. – mówił sekretarz stanu. – Dzisiaj, mogę powiedzieć, że ten system w formule docelowej jeszcze nie działa.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

to i tak nieźle- dobrze że nie zgłosił się operator np. w Poznaniu.