O kredyty coraz trudniej

Coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Na mieszkanie, nowy samochód, pralkę lub wymarzone wakacje. Kredyty ludzie brali, biorą i brać będą, choć z roku na rok coraz o nie trudniej.

Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego, w czwartym kwartale 2012 r. zaostrzeniu uległy kryteria udzielania kredytów we wszystkich segmentach rynku.

Najbardziej “pod górę” miały osoby, które starały się o kredyt konsumencki. Minimalnie lepiej natomiast ci, którzy starali się o kredyt mieszkaniowy. Wcale nie w lepszej sytuacji znalazły się przedsiębiorstwa, szczególnie małe i średnie, które starały się o kredyt krótkoterminowy. Mniejsze wymagania banki miały natomiast w stosunku do większych firm, które decydowały się zaciągać kredyty długoterminowe.

Skąd taka tendencja? Bankierzy zaistniałą sytuację tłumaczą głównie tym, że wciąż rośnie im odsetek niespłaconych kredytów. Drugim powodem jest fakt, że gospodarka spowalnia, dochody kredytobiorców mogą dlatego maleć, przez co niespłaconych kredytów może przybywać. Kiedy skończy się podnoszenie wymagań przez banki? Tego konkretnie ustalić się nie da, choć ekonomiści twierdzą, że przy obecnych słabych perspektywach dla gospodarki nie ma co się spodziewać, że będzie w tej kwestii lepiej.

ksz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o