O propolisie, czyli… pszczoły też mają swój materiał budowlany

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Okazuje się, że pszczoły poza wytwarzaniem miodu zajmują się również innymi, mniej znanymi, a równie ciekawymi czynnościami w które wyposażyła je natura. Jedną z takich pszczelich funkcji jest produkcja propolisu, a więc tzw. kitu pszczelego. Czym jednak jest tenże produkt owadziej pracy?

Kit pszczeli
Propolis to nic innego jak substancja produkowana z żywicy roślin pobieranej przez pszczoły. Podstawy cel produkcji propolisu związany jest z jego lepką właściwością dotykową. Otóż jest on wykorzystywany przez pszczoły jako swoisty materiał budowlany, którym uszczelniają one uszkodzenia powstałe wewnątrz ula. Czyż to nie sprytna zagrywka natury i najlepszy dowód na inteligencję tych małych zwierząt?

Poza zastosowaniem w pszczelim budownictwie propolis wykazuje szereg innych, cennych właściwości zbadanych przez ludzi. Można tu wyróżnić chociażby: właściwości antybakteryjne i antywirusowe, jak również wzmożoną aktywność przeciwgrzybiczną.

Lecznicy chartek propolisu znany był już naszym starożytnym przodkom, którzy ochoczo wykorzystywali go do takich celów na wiele tysięcy lat zanim pojawiliśmy się na świecie. Można w tym względzie wspomnieć choćby kapłanów egipskich. Warto więc zaufać mądrości i wielowiekowemu doświadczeniu płynącemu od naszych poprzedników na Ziemi.

Dostępność na rynku
W jaki sposób zwykły konsument może skorzystać z cennych właściwości propolisu i „skraść” go pszczołom do własnych, równie istotnych, celów? Rynek wychodzi w tym zakresie zdecydowanie naprzeciw zapotrzebowaniu klientów i oferuje szereg rozlicznych produktów propolisowych.

Warto więc polecić zakup maści z propolisu, tabletek lub kropli propolisowych. Dla niektórych interesujące może być również zastosowanie specjalnej nalewki z propolisu, która może być zaskakującym urozmaiceniem diety i… naszego stołu.

Należy jednak pamiętać, aby wszelkie produkty propolisowe oraz ich pochodne stosować pod kontrolą i za wiedzą naszego lekarza. Nie można bowiem zapominać, że kit pszczeli może wywołać u nas nieprzyjemną reakcję alergiczną.

Gdy już jednak będziemy mieli pewność, że nic nam nie grozi to nie pozostaje nic innego jak włączyć propolisowe produkty do swojej diety lub kuracji. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie!

Artykuł sponsorowany