Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

Już w poniedziałek odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W ramach rzeszowskiego pikniku „Służymy Niepodległej” zaplanowano prezentacje sprzętu wojskowego, występ orkiestr wojskowych oraz degustację żołnierskiej grochówki.

Już 11 listopada w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości będą połączone z odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego. Ponadto ulicami miasta przebiegną uczestnicy 7. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie, a dzień wcześniej (10 listopada) w jednostkach wojskowych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zaplanowano piknik „Służymy Niepodległej”.

Piknik „Służymy Niepodległej” to wydarzenie, które zaplanowano w 34 miastach Polski. W Rzeszowie piknik zostanie zorganizowany na terenie jednostki wojskowej – 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. Lwowskiej o godz. 11.00. Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. W programie pikniku jest m.in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, występy orkiestr wojskowych oraz żołnierska grochówka. Wydarzenie w jednostkach wojskowych zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Z kolei 11 listopada odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie. Uroczystości zostaną połączone z odsłonięciem pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 10:00 zaplanowano mszę w Kościele Farnym, natomiast od godz. 11:45 – obchody na placu Wolności. W ramach wydarzenia przewidziano m.in. odsłuchanie hymnu państwowego i podniesienie flagi państwowej, odsłonięcie i poświęcenie pomnika Piłsudskiego, wystąpienie m.in. Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa, a także uroczysty Apel Pamięci i Salwa Honorowa – składanie wieńców i wiązanek kwiatów. Na końcu przybyli mieszkańcy zobaczą defiladę.

Kamil Lech

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
feldkuratrzeszowiakOssowofeldkurathijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

No to parę dni po obchodach „poswięcenia” pomnika Piłsudski będzie miał Honorową Obstawę rumuńskich żebraków !

Ossowo
Gość
Ossowo

Gdy tylko jest państwowa uroczystość zaraz ujawniają się antypolskie kanalie i agentura. 125 lat zaborów i 50 lat narzuconego przez Rosję komunizmu zrobiło swoje. Wznosząc pomnik twórcy odrodzonego państwa polskiego, zesłańcowi i więźniowi caratu Józefowi Piłsudskiemu czcimy jednocześnie dziesiątki tysięcy polskich patriotów poległych za ojczyznę. Naucz się na pamięć tych słów które J. Piłsudski wypowiedział do legionistów: „Idźcie, budzić Polskę do Zmartwychwstania”

feldkurat
Gość
feldkurat

Historia jest podobno „nauczycielką życia”. Ty postanowiłeś w życiu zwolnić się z myślenia i dobrze ci z tym wypisując przy okazji brednie typu : „Gdy tylko jest państwowa uroczystość zaraz ujawniają się antypolskie kanalie i agentura.” Na szczęście nie każdy uważa, że grunt to dobre samopoczucie nawet wbrew rzeczywistości i faktom. Cała w tym nadzieja, że : „Cogito ergo sum” ! Kościół katolicki w dziejach Polski odegrał (i odgrywa) rolę haniebną. Nawet J. Piłsudskiemu i jego podkomendnym próbował odebrać zasługi w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z 1920r. pieprząc bez ładu i składu o udziale Matki Boskiej i bohaterstwie księdza Skorupki. Konia… Czytaj więcej »

feldkurat
Gość
feldkurat

Żeby tylko w tym ferworze nie zapomnieli pomalować trawy na zielono (wczesny i środkowy tow. E. GIEREK), bo jakaś taka blada jest i kiepsko będzie wyglądać w propagandowej TVPiS na tle elegancko ubranych wszelkiej maści i autoramentu pasibrzuchów. Przedstawiciele największych zdrajców którzy doprowadzili do rozbiorów Polski (po uzyskaniu zapewnienia ze strony zaborców, że majątki kościelne nie zostaną naruszone) będą świętować odzyskanie niepodległości „msą” ? Takie rzeczy tylko w Polsce ! Ubrał się diabeł w ornat i na „mse” dzwoni ! Ignacy Massalski W latach 1762 biskup wileński . Senator . Przeciwnik równouprawnienia prawosławnych i protestantów , zmienił zdanie gdy Rosjanie… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

ryba psuje się od głowy .Znany trzęsi dupa Papież PiusXII z zapalem machał miotełką i blogosławił hordy niemieckich żołdaków wyruszajacych w 1939 r na podbój Polski.Istnieja obszerne materiały ikonograficzne i filmowe. O tym fakcie powinien pamiętac każdy uczciwy Polak

Alex
Gość
Alex

pomnik socjalisty robi wrażenie: spogląda na wschód skąd pochodzi a kasztanka wyraźnie się wstydzi

fedkurat
Gość
fedkurat

Dla otumanionego dymem kadzidła obecnego „wojska” : „No, to zastosujemy z konieczności skuteczną szykanę”. Jak pisze Sokołowski we „Fragmentach wspomnień 1910-1945”: „Otrzymałem polecenie wstrzymania wypłaty uposażenia dla całej Kurii Polowej i dla bp. Galla. Wkrótce po wstrzymaniu uposażenia otrzymałem telefoniczną informację od min. Becka, że właśnie otrzymał od nuncjusza zgodę na odwołanie z wojska ks. bp. Galla, mogę więc już wstrzymać stosowanie dalszych kroków i nacisków”. Takie to były okoliczności odwołania biskupa Galla i skutkiem tego powołania na jego miejsce księdza, a późniejszego biskupa Gawliny. Opisując bp. Galla, mówił Piłsudski do nuncjusza Francesco Marmaggiego: „on był nierobem. Był on buveur… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

Mió się czyta mądre slowa,a co to byla za kanalia ten bp Gall,skoro Watykan zezwolił go pogonić.Taka akcja przydalaby się teraz ,bo wiele smrodu ciągnie się za wieloma kościelnymi hierarchami

Darek78
Gość
Darek78

Ładnie wyszedł konik. Powinno być więcej pomników zwierząt w Rzeszowie.

kołtunpolski
Gość
kołtunpolski

Rzeczywiście „ładnie” wyszedł ! Ni to kobyła ni to koń. Radzę spojrzeć pod ogon !!! Nawet szkolna dziatwa potrafi odróżnić konia od kobyły ! LGBT ? GRENDER ? DZIADKA na wałacha wsadzili !!! Dlaczego nie ma umieszczonych na cokole pomnika słynnych powiedzeń DZIADKA ? „Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.” „Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem.” „Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? – Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.” „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.” „Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym… Czytaj więcej »

Tomek
Gość
Tomek

Kiedy będzie pomnik osadzonych przez Piłsudskiego w Berezie Kartuskiej? Kiedy będzie pomnik poległych orląt we Lwowie bo Piłsudski zakazał polskiemu wojsku pomocy tamże?

Alex
Gość
Alex

ten koń się ewidentnie wstydzi