Obwodnica Rzeszowa będzie bezpłatna?

Obwodnica Rzeszowa znajduje się w przebiegu drogi S19 i dlatego powinna zostać drogą bezpłatną. Fot. GDDKiA

RZESZÓW. Jak bumerang wraca dyskusja na temat tego, czy tzw. autostradowa obwodnica Rzeszowa będzie bezpłatna. Już w 2015 roku bramki do opłat zaczną się pojawiać na budowanych obecnie odcinkach A4. Czy Rzeszów będzie wolny od opłat?

Niedawno taka dyskusja zelektryzował Śląsk, rząd zapewniał, że obwodnice będą tam bezpłatne. Jak wygląda sytuacja Rzeszowa?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić jedno: obwodnica Rzeszowa nie jest tylko autostradowa. Można powiedzieć, że jest autostradowo-ekspresowa, ponieważ na jej trasie A4 i S19 mają wspólny przebieg. To bardzo istotna informacja. Dlaczego? Otóż w tej chwili wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są bezpłatne z zasady i nie pobiera się na nich opłat.

Obwodnica Rzeszowa będzie składać się docelowo z fragmentu S19 od Stobiernej do Węzła Rzeszów Wschód (Terliczka). Od tego węzła na zachód A4 i S19 mają wspólny przebieg i rozdzielają się na Węźle Rzeszów Zachód (Mrowla). Obwodnica biegnie dalej na południe przebiegiem S19 – w Świlczy połączy się z krajowa czwórką.

W sumie cała obwodnica jest wiec drogą ekspresową, a tylko w części pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Rzeszów Zachód, i autostradą, i drogą ekspresowa. To bardzo korzystna dla nas sytuacja.

– W tej chwili w Polsce nie ma płatnych dróg ekspresowych, obłożenie opłatami obwodnicy Rzeszowa byłoby więc precedensem – mówi Stanisław Ożóg (59 l.), poseł z PiS.

ArtG

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
koalarowerzystastachŁukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
koala
Gość
koala

W Australii przejazd prywatnymi autostradami za 1 kilometr wynosi 1/85 czesc podstawowej zaplaty za godzine pracy robotnika minimalnego wynagrodzenia.
Jak z tego wynika za 1 godzine pracy robotnik zaplaci za przejazd 85 kilometrow autostrada.
Prosze to przeliczyc na Polskie realia.
Robotnik ktory ma stawke 8,5 zl/h (1700zl) powinien placic za przejazd autostrada 85 km=8,5 zl
To bylby odpowiednik na Polskie realia.

rowerzysta
Gość
rowerzysta

Tylko bramki do poboru opłat będą wybudowane za węzłami Rzeszów Wschód i Rzeszów Zachód, wiec cała obwodnica autostradowa Rzeszowa dla aut osobowych pomiędzy nimi będzie bezpłatna….;)

stach
Gość
stach

puki co to może powiecie kiedy będzie gotowy odcinek od funkcjonującej już części do Załęża

Łukasz
Gość
Łukasz

Odcinek ekspresówki S19 od Stobiernej do Terliczki już jest płatny, Płatna jest S7 między Radomiem i Grójcem. Płatnych jest wiele odcinków dróg ekspresowych, a także dróg krajowych, jak choćby na Podkarpaciu droga nr 4 od Rzeszowa do Tywonii. Obawiam się, że i na obwodnicy Rzeszowa postawią bramki i viaTOLL będzie pikał