Ocalić pamięć Kubasińskiej

Tu ma zawisnąć tablica pamiątkowa. Miry Kubasińskiej (1944-2005). Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na murze Starego Cmentarza w Rzeszowie umieszczone są tablice upamiętniające twórców kultury polskiej związanych z Rzeszowem, którzy nie są pochowani w tym mieście. W 2009r. takiej tablicy doczekał się Tadeusz Nalepa, wybitny muzyk i kompozytor – “ojciec polskiego bluesa”.

Grupa zapaleńców pod kierunkiem Stanisław Żyrackiego z 11 Gimnazjum w Rzeszowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowiła w podobny sposób uczcić Mirę Kubasińską, współtwórczynię “Blackautów” i “Breackautów”, byłą żonę Nalepy. 25 października, w 7 rocznicę jej śmierci w rzeszowskim WDK odbył się koncert wspomnieniowy pt. ”Zaśpiewam ci tak”.

Wszyscy wykonawcy wystąpili oczywiście społecznie. Wzruszające były interpretacje przebojów Kubasińskiej w ciekawych, nowych aranżacjach. Katarzyna Kuraś- Zebzda, Mariola Niziołek (wokal), Wojtek Czachur (perkusja), Grzegorz Mazur (akordeon), Kamil Nieznański (gitara basowa), Piotr Ogorzelec (skrzypce), Ireneusz Pałac (gitara), Klaudiusz Szpytma (fortepian i instr. klawiszowe) wykazali się dużą wrażliwością muzyczną. Koncert prowadził Jerzy Dynia.

Podziękowania należą się także dyrektorowi WDK, panu Markowi Jastrzębskiemu i Tadeuszowi Niedzielskiemu, autorowi książki ”Blackout wraca do domu”. Pieniądze z jej sprzedaży podczas koncertu zasiliły konto, na którym znajduje się kwota 2,4 tys. zł. Jak dowiedzieliśmy się jest to połowa wartości pamiątkowego odlewu z brązu, który ma zawisnąć na wieczną rzeczy pamiątkę na cmentarnym murze.

Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie,ul. Konfederatów Barskich 13, Bank Pekao S.A I/O Rzeszów 59 1240 1792 1111 0000 1974 0423 z dopiskiem “Na tablicę Miry Kubasińskiej”.

niemasz

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Adamflaczorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
flaczorz
Gość
flaczorz

O Boze a co to za potwor na tym dolnym zdieciu ta druga z prawej strony ?

Adam
Gość
Adam

To wielki wstyd wpisywać takie komentarze, jak ten ten niejakiego „flaczorza”. Osoba druga z prawej to ładna i bardzo sympatyczna wokalistka, która obok drugiej wokalistki wspaniale wykonała na koncercie piosenki M. Kubasińskiej. Brawo! Brawa także dla organizatorów koncertu, a zwłaszcza S. Żyrackiego, W. Jakubca, i K. Nieznańskiego. Takich ludzi nam trzeba!