Oceniamy naszych europosłów

Elżbieta Łukacijewska i Tomasz Poręba to nowicjusze w Parlamencie Europejskim, ale z roku na rok powinniśmy oczekiwać od nich coraz więcej. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wypłata 6 tys. euro miesięcznie plus diety, zwroty kosztów podróży i zapewniona emerytura! Czy olbrzymie wynagrodzenie podkarpackich eurodeputowanych idzie w parze z ciężką pracą?

Podkarpaccy eurodeputowani – Tomasz Poręba (PiS) i Elżbieta Łukacijewska (PO) – na zarobki na pewno nie mogą narzekać. Podobnie jak wszyscy posłowie z każdego kraju członkowskiego Unii zarabiają 5,9 tys. euro na rękę. Do tego dochodzą diety w wysokości 298 euro za każdy dzień posiedzenia plenarnego, komisji czy frakcji (czyli około 4 tys. euro miesięcznie) oraz 21 tys. euro na działalność biur poselskich, biur krajowych i zlecone ekspertyzy. Pieniądze te pochodzą z budżetów krajowych, dlatego mamy prawo oczekiwać od naszych europosłów ciężkiej pracy. Mijający właśnie półmetek obecnej kadencji jest świetną okazją by przyjrzeć się aktywności naszym podkarpackim reprezentantom w PE.
Tomasz Poręba dumny jest z organizacji debaty połączonej z rezolucją PE na temat prześladowania chrześcijan na świecie oraz wystawy ,,Prawda i pamięć”, oddającej hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Na forum Parlamentu Europejskiego eurodeputowany PiS podejmował również wysiłki zmierzające do umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego. Z kolei Elżbieta Łukacijewska chwali się organizacją w Brukseli seminarium dotyczącego ochrony zdrowia nienarodzonych dzieci oraz rzeszowskiej wystawy “Innowacyjne Podkarpacie”, prezentującej nowoczesne klastry naukowo-przemysłowe z regionu. Ponadto jest autorką poprawek do projektów legislacyjnych funduszy unijnych na lata 2014-2020, zwłaszcza Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisje, delegacje, interpelacje…
Aktywność eurodeputowanych wyraża się również w liczbie wstąpień podczas posiedzeń plenarnych oraz interpelacjach, czyli pytaniach postawionych Radzie i Komisji. Posłanka PO, która wystąpiła na forum europarlamentu 97 razy oraz postawiła 41 interpelacji, a poseł PiS przemawiał 51 razy i postawił 37 interpelacji. Tematyka ich wystąpień w dużej mierze pokrywała się z obszarem zainteresowania prac komisji parlamentarnych oraz delegacji, do których należą. Jak przystało na reprezentantów jednego z najbiedniejszych regionów Unii, zarówno Łukacijewska jak i Poręba są członkami Komisji Rozwoju Regionalnego.

Troska o przyszły elektorat
Praca naszych europosłów nie ogranicza się tylko do Strasburga, Brukseli i Luksemburga, gdzie toczy się życie Parlamentu Europejskiego. Zarówno Łukacijewska jak i Poręba chętnie pokazują się na Podkarpaciu, gdzie zresztą pełnią oficjalne funkcje. Europosłanka PO jest przewodniczącą zarządu regionu tej partii na Podkarpaciu, natomiast Poręba pełni funkcję wiceprzewodniczącego Okręgu Rzeszowskiego Prawa i Sprawiedliwości. Plusy należą się naszym eurodeputowanym za ciekawą inicjatywę lekcji europejskich, podczas których opowiadają uczniom z podkarpackich szkół o istocie i problemach Unii Europejskiej. – Jest to bardzo owocna forma współpracy przez pryzmat wiedzy merytorycznej i praktycznej jaka otrzymują młodzi mieszkańcy Podkarpacia – mówi Dominik Łazarz, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.

Arkadiusz Rogowski

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zespół Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie
Zespół Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie
9 lat temu

Lekcje europejskie (z cytatu dyrektora RCIE), o których mowa w artykule, to wspólne przedsięwzięcie Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej oraz Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Jest to inicjatywa realizowana od kilkunastu tygodni w szkołach Podkarpacia na których Poseł Łukacijewska lub pracownicy jej biura, przybliżają zagadnienia związane z integracją europejską oraz pracą Parlamentu Europejskiego, zaś konsultanci RCIE omawiają polską prezydencję (obecnie jej podsumowanie). Warto zaznaczyć, że Pani Poseł sama skierowała do Centrum propozycję wspólnych działań w zakresie tychże spotkań.

joanna
joanna
9 lat temu

Tomasz Poręba ma KLASĘ ! to facet na poziomie !!! PAni Łuckacijewska robi tylko dobre wrażenie gdyż z językami to kiepsko…duzo szumu mało efektów ! ale jak sie ma za sobą media i przychylnych dziennikarzy to można z porażki zrobic zwycięstwo :(

Brukselka
Brukselka
8 lat temu
Reply to  joanna

Mieszkam w Brukseli od kilku dobrych lat i obserwuje prace szanownych poslow z perspektywy osoby trzeciej pracujacej dla firmy miedzunarodowej i niestey ani Pani ani Pan nie maja pojecia o swojej pracy nie mowiac o jezykach. Pan Poreba czasem na pamiec sie nauczy swojej kwestii i ja recytuje (bylam tego swiadkiem) o Pani L juz nie wspominam. Jezyk francuski Pana P. jest na poziomie przedszkolaka. Niestety jest jedynie kilku polskich poslow ktorzy licza sie w PE. Niestety partia Pana P. czasami jest ‚jezyczkiem uwagi’ w czasie glosowan.
Pozdrawiam z Brukseli –

edek
edek
9 lat temu

Pani Elżbieta o.k. Przebojem weszła do dużej polityki z głębokich Bieszczadów. Słychać o niej o inicjatywach i o tym, że koleżankę wciągnęła do polityki wojewódzkiej – pani wojewoda. Ważne, że nie zapominają o regionie z którego pochodzą i walczą o dobro dla nas. Pan Poręba moim zdaniem to typowy krzykacz. Autor nieudanej kampanii Pis-u oraz wielu wpadek. Jest jakoś tak” najeżony” na wszystkich, którzy mówią inaczej niż jego prezes. Dziwię się niektórych wydawało by się mądrym, wykształconym ludziom którzy nawet nie wierzą w to co mówią w tej partii. Cóż czego się nie robi aby zaistnieć!

Jacek
Jacek
9 lat temu

Racja, większość decyzji zapada w kuluarach i Łukacijewska sobie lepiej w nich radzi bo w przeciwieństwie do Poręby została posłem opiniodawcą i sprawozdawcą w swoich komisjach i delegacjach – a to jest najważniejsze dla posłów w PE! (możecie sobie sprawdzić na stronie internetowej PE). I jak w artykule – w pytaniach i wystąpieniach też wypada lepiej. Poręba to był aktywny, ale podczas kampanii wyborczej i nie w prawdziwej pracy, ale na konferencjach prasowych… A Tobie mati też polecam porównać informacje z obydwu stron internetowych – bez wątpliwości więcej i ważniejszych zorganizowanych wydarzeń w PE ma Łukacijewska, w regionie zresztą też…… Czytaj więcej »

Roman
Roman
9 lat temu

Łukacijewska jeszcze jako tako
a Poręba ? obskauje Jarosława, a Podkarpacie olał

teresa
teresa
9 lat temu

Trzeba z życzliwością obserwować działalność europosła Porębę zna w mowie i piśmie kilka języków czyli nie jest niemową i!!!Od początku obserwuję jego działalość .
Pani posłanka korzysta z pomocy P. Poręby zreszta robi to sprytnie . Trzeba zauwazyć , iż P. posłanka Łukaciejewska umiejętnie potrawi zrobić wokół siebie dużo szumu. !!!

bob
bob
9 lat temu
Reply to  teresa

Lukacijewska jest po kursie j. ang. na Cyprze i po tetet z Buzkiem tak , ze jezyk ma OK.

ciekawski
ciekawski
9 lat temu

Czy europosłowie z podkarpacia potrafią rozmawiać w języku obcym w europarlamencie?. Kto i jak to sprawdził ?

ciekawska
ciekawska
9 lat temu
Reply to  ciekawski

a czy ciekawski wie, że w Parlamencie Europejskim posiedzenia sa tłumaczone na wszystkie oficjalne języki UE w tym polski, a do konwersacji z innymi posłami nie trzeba mieć super znajomości angielskiego

ROGER
ROGER
9 lat temu
Reply to  ciekawska

Z tym, że większość decyzji zapada w kuluarach podobnie jak rozmowy wewnątrz grup politycznych czy frakcji. Stąd dwa języki Poręby mówią same za siebie.

Ciekawą była inicjatywa wystawy prac Beksińskiego w PE przez Porębę, Pani Łukacijewska poza spotkaniem z Pierwszą Damą niczym sie nie wsławiła ;)

D.
D.
9 lat temu
Reply to  ROGER

może znać i 7 języków ale najważniejsze jakim człowiek jest i jak potrafi się odnaleźć, a tutaj z tego co obserwuje to poseł Łukacijewska radzi sobie rewelacyjnie, a jej poziom angielskiego wystarczy na kularowe rozważania Panie Roger !!!

rufus
rufus
9 lat temu

Łukacijewską to przynajmniej widać, że coś robi i w Brukseli dla Podkarpacia, i w samym regionie sporo spotkań, konferencji itp., co o drugim pośle już chyba nie bardzo można powiedzieć … – chyba, że to ukrywa…

mati
mati
9 lat temu
Reply to  rufus

Bardzo ciekawe, to co Pan pisze. Sporo spotkań i konferencji? Jakich? Proszę o konkrety? Wymienie kilka inicjatyw Tomasza Poręby: udział w Podkarpacia w projekcie Move on Green (jako jedyny region z Polski), ponad 60 osób wyjechało na staże do PE, trenerzy z Mielca wzięli udział w stażu w Standard Liege(zaplanowany jest już wyjazd trenerów z Dębicy i Stalowej Woli), z inicjatywy T. Poręby odbyła się wystawa prac Beksińskiego w PE, odbyła się także wystawa Sprawiedliwi wśród Narodów Świata- Pomoc Ludności Żydowskiej w Polsce Południowo Wschodniej w lata 39-45, degustacja podkarpackich wyrobów tradycyjnych i podkarpackich win(dodatkowo zmiana zapisu ustawy pozwalająca produkcję… Czytaj więcej »

ciekawska
ciekawska
9 lat temu
Reply to  mati

w tym temacie to polecam stronę Pani Poseł Łukacijewskiej: http://www.lukacijewska.pl oraz Pana Posła Poręby http://www.tomaszporeba.pl – nie ulega watpliwości, że Pani Łukacijewska ma wiele inicjatyw, owszem drugi Poseł też – ale MOIM ZDANIEM jest ich mniej !

casbah
casbah
9 lat temu
Reply to  mati

A jak oceniasz mati posłankę Łukacijewską?

Ania
Ania
9 lat temu
Reply to  mati

Typowa wypowiedź PiSowca. Przypisywanie sobie zasług, o których nie miało się zielonego pojecia.