Oczyszczalnia ścieków w Trepczy będzie gotowa szybciej

Budowa miejskiej oczyszczalni ścieków. Fot. UM Sanok

SANOK. Nowa oczyszczalnia poprawi m.in. zaopatrzenie mieszkańców w wodę.

– Prace przy przebudowie miejskiej oczyszczalni ścieków w Trepczy idą pełną parą – mówi Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku. Okazuje się, że tę część inwestycji, która jest realizowana przez Miasto Sanok, za pośrednictwem Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, uda się zakończyć wcześniej niż zakłada harmonogram prac.

W ramach prac przebudowywane są oczyszczalnia ścieków oraz ujęcie wody w Trepczy. Wybudowane zostanie około 3 km nowej sieci wodociągowej, spinającej dwa systemy zasilania miasta w wodę z ujęć wody w Trepczy i Zasławiu. Powstanie również zbiornik wyrównawczy na osiedlu Kenara w Sanoku, o objętości 2000 metrów sześciennych wraz z kilometrową magistralą zasilającą ten zbiornik.

– Do wielkiej przebudowy systemu wodociągów i kanalizacji zmusiły nas przepisy i normy unijne, którym miasto musi sprostać. Niespełnienie ich skutkowałoby w przyszłości płaceniem drastycznych kar. Nowa infrastruktura będzie służyć nam przez wiele lat, poprawi zaopatrzenie mieszkańców w wodę, ulepszy odbiór ścieków, ale także wydatnie wpłynie na poprawę środowiska doliny Sanu – mówi Ziemowit Borowczak, zastępca burmistrza Sanoka.

Jak nas poinformowała Agnieszka Frączek, zgodnie z harmonogramem prace na oczyszczalni mają się zakończyć we wrześniu przyszłego roku, jednak Czesław Bartkowski, prezes zarządu SPGK twierdzi, że uda się to zrobić znacznie wcześniej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zadanie uda się zakończyć w czerwcu 2013 r.

– W zasadzie wszystkie główne obiekty są na ukończeniu, obecnie trwają prace przy wyposażaniu wnętrz budynków. Niektóre z tych obiektów, jak na przykład linia biogazu, zostały już oddane do użytku i pracują. Myślę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy obiekty zostaną uzbrojone i pod koniec roku będziemy próbować uruchamiać linię technologiczną – mówi Czesław Bartkowski.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments