Od 2011 roku dostaniemy elektroniczne dowody osobiste

Fot. MSWiA

PODKARPACIE, KRAJ. Nowy dowód osobisty nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu

Już od 1 lipca 2011 roku będą wydawane nowe dowody osobiste. Dokument będzie wyposażony w elektroniczny nośnik danych – mikroprocesor, który zawierać będzie bezpłatny elektroniczny podpis osobisty, równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku. W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Nowy dowód osobisty pozwoli na uwierzytelnienie i identyfikację obywatela w systemach IT administracji publicznej.

Fot. MSWiA

O dokument tożsamości będzie można starać się w dowolnej gminie, a nie jak dotąd tylko w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Dowód osobisty ma być wydawany wyłącznie na terenie kraju. Wniosek złożymy również przez Internet. Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość, dlatego też trzeba będzie przynajmniej raz pojawić się w urzędzie.

W przypadku dzieci do 5. roku życia dowód osobisty będzie wystawiony z terminem ważności 5 lat od daty wydania, pozostałe osoby otrzymają dowód na 10 lat. Elektroniczny dowód tożsamości będzie wydawany bezpłatnie.

Wszystkie informacje w warstwie graficznej dowodu osobistego zostaną zapisane również na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Znajdą się tam również dane służące do składania podpisu osobistego – podpisu elektronicznego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments