Od 63 do 90 mln zł na przebudowę al. Wyzwolenia

Aleja Wyzwolenia od wielu lat aż się prosi o przebudowę. W końcu się go doczeka. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Aż 23 firmy zainteresowały się przebudową węzła al. Wyzwolenia – ul. Warszawska.

Zaproponowane przez osiem firm kwoty na przebudowę węzła al. Wyzwolenia – ul. Warszawska wahają się od ok. 63 do ponad 90 mln zł. Władze miasta na ten cel zaplanowały wydać ok. 84 mln zł z 400-milionowego programu transportowego. Jeśli wybiorą najtańszą ofertę, to uda się zaoszczędzić ok. 20 mln zł.

Na co te pieniądze? Aleja Wyzwolenia na odcinku od skrzyżowania z ul. Okulickiego do ul. Lubelskiej ma zostać poszerzona tak, by powstała droga dwujezdniowa dwupasmowa oddzielona pasem zieleni. Konieczna jest jednak przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej, dzięki której zyska się więcej miejsca. Co z chodnikiem i ścieżką rowerową? Te powstaną na rzeczce Przyrwa, która oczywiście wcześniej zostanie przykryta.

W planach jest również budowa na al. Wyzwolenia dwóch rond, a na ul. Warszawskiej dodatkowych pasów, które usprawnią włączenie się do ruchu na alei.

Kto i za ile?
Przetarg ogłoszony przez władze miejskie został podzielony na dwa etapy. Do pierwszego podeszło w sumie 23 firmy, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy (np. z Niemiec, Hiszpanii). Do kolejnego etapu miało przejeść 10 firm, które spełniły wszystkie wymogi narzucone przez władze miasta. Ostatecznie jednak dwie z nich zrezygnowały.

Za ile może zostać wykonana przebudowa węzła al. Wyzwolenia z ul. Warszawską? – Oferty wahają się od ok. 63 mln do ponad 90 mln zł – mówi jeden z pracowników Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. – Najniższą kwotę zaproponowała Inżynieria Rzeszów i jest to dokładnie 63,28 mln zł. Do przetargu stanął też rzeszowski MPDiM, który zaproponował wykonanie prac za 73,8 mln zł – dodaje. W pierwszej piątce firm z najniższymi ofertami są też  Budmiex (69,9 mln zł), Skanska (66,8 mln zł) oraz Mota Engil (77 mln zł).

Do końca miesiąca urzędnicy mają podjąć decyzję, której z ośmiu firm powierzą realizację inwestycji. Prace powinny ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku i potrwać około roku.

***
Dobrze, że aleja Wyzwolenia w końcu zostanie przebudowana. Aż chciało by się rzec: lepiej późno niż wcale.

Ewelina Nawrot

do “Od 63 do 90 mln zł na przebudowę al. Wyzwolenia”

  1. rzeszowiak

    Jan – jesteś świetnym przykładem osoby która powinna się ubiegać naczelnego klauna tego kraju o możliwość eutanazji.

  2. ccc

    JAN pieprzysz glupoty

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.