Od czwartku po Rzeszowie jeździ elektryczne „koło”

Pojazdy typu Solaris Urbino 12 obsługują najpopularniejsze linie w mieście, czyli tzw. koła (0A, 0B). Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Mimo wielu problemów w ostatnich miesiącach, ratusz wreszcie może odtrąbić mały sukces.

Od czwartku po ulicach Rzeszowa jeździ 10 nowych autobusów elektrycznych. Pojazdy typu Solaris Urbino 12 obsługują najpopularniejsze linie w mieście czyli tzw. koła (0A, 0B). Trasa ich przejazdu wynosi łącznie ok. 9,2 km długości, a po jej dwóch stronach znajduje się 20 oraz 21 przystanków.

Jakie parametry mają autobusy? Każdy posiada 57 miejsc stojących oraz 27 siedzących. Wyposażone są w system informacji pasażerskiej, a także biletomaty mobilne obsługujące transakcje przy pomocy bilonu, jak i karty płatniczej. Pojazdy napędzane są dwoma silnikami elektrycznymi, co ma związek z polityką miasta dotyczącą elektromobilności.

Oprócz zakupu autobusów miasto zainstalowało także 2 stacje szybkiego ładowania przy ul. Grottgera oraz 10 stacji wolnego ładowania na terenie bazy MPK przy ul. Lubelskiej. W trakcie dnia pojazdy będą podjeżdżać na kilkuminutowe ładowanie akumulatorów w okolice dworca PKP, natomiast wieczorem będą one ładowane przez czas 180 minut.

Ile pochłonęła całkowita wartość umowy na dostarczenie autobusów oraz montaż ładowarek? Z informacji ratusza wynika, że 30,2 mln zł brutto. Cena jednego autobusu to 2,5 mln zł brutto. Stacje ładowania przy ul. Grottgera pochłonęły 2,9 mln zł brutto, z kolei stacje przy ul. Lubelskiej 2,3 mln zł brutto. Inwestycja została wsparta środkami unijnymi.

kl

22
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ha ha hadarekyuinjogiEve146 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jogi
Gość
jogi

jeszcze nie jechalem takim elektryczyny ekologicznym autobusem musze to ktoregos dnia sprawdzic jak widac duzo jest krytyki narazie .A co chodzi do ladowania zgadza sie ze autobusy nie kopca za to kopca elektrownie bo prad musza wytworzyc teraz modne sa panele sloneczne to moze tak zamontowac panele sloneczne na dachu i bedzie problem rozwiazany nie trzeba zjezdzac do ladowania.

Eve146
Gość
Eve146

co z tego, że autobusy ekologiczne bo nie kopcą skoro kopci elektrownia w której spalają węgiel żeby wytworzyć ten prąd

yuin
Gość
yuin

Ale nie spalają węgla jak na Zalesiu że czuć ewryłer tylko filtry wyłapują

edek
Gość
edek

Panie „kl” vel „Redaktorze” – parametry autobusu to nie tylko ilość miejsc siedzących i stojących. Raczej spodziewałem się znaleźć tutaj informację o zasięgu takiego autobusu na 1 ładowaniu oraz ile taki autobus trzeba ładować do pełnego naładowania. Może wstyd tutaj podawać parametry którymi dysponują te wynalazki?

hijena
Gość
hijena

najwazniejsze ,to koszty.Ile kosztuje prąd do ładowania akumulatorow tych wynalazków

darek
Gość
darek

Nowa spalarnia śmieci na Załężu robi ci prąd za darmo a nawet w drugą stronę. To ty dostarczasz swoje śmieci i za to im jeszcze płacisz. Tak że CAŁY tabor powinien być elektryczny

trx
Gość
trx

po pierwsze te autobusy są za małe na te linie. po drugie już w sobotę wystąpiły spore opóźnienia poprzez konieczność ładowania. co to będzie w dni powszednie w godzinach szczytu kiedy obydwa „koła” jeżdzą jak chcą – poza rozkładem bo tak są opóźnione

asd
Gość
asd

na chwilę obecną na liniach oA i 0B są łącznie trzy(!) elektryczne 100,103,105 a reszta to spalinowe przegubowe? Widocznie kupiono za małe autobusy.
Po co kupiono 10 szt. skoro wykorzystuje się tylko 3-4? Reszta ekologicznie pasie się w zajezdni?
Nie można ich skierować na inne linie te zaczynające się w bazie mpk?
Tak pasażerom pozostają stare jelcze i solarisy. Stolica imitacja

trol
Gość
trol

Rzeszowski Ratusz będzie mógł odtrąbić sukces ,kiedy na ulicach będzie 90% elektrycznych autobusow.Te 10 zakupionych to tylko prymitywna propaganda.

hijena
Gość
hijena

żeby było bardziej ekologicznie ,te ładowarki powinny być ładowane z dynama na pedały,kręconego przez ratuszowych geniuszy

ha ha ha
Gość
ha ha ha

Pewnie ojciec tak mówi na synów? ps. ilu masz braci?