Od dziś zapisy do przedszkola

RZESZÓW. Nie obowiązują już stałe opłaty, ale stawki godzinowe za pobyt dzieci w przedszkolu

Dzisiaj rusza nabór dla dzieci kontynuujących naukę w miejskich przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych w Rzeszowie. Nabór dla tych maluchów potrwa do 8 marca. Natomiast od 9 marca do 21 marca będą zapisy dla nowych dzieciaków. Istotną zmianą będzie deklaracja rodziców dotycząca ilości godzin, na które pozostawią dzieci w przedszkolu.

Zapisów można dokonać na stronie: https://nabor.progman.pl/rzeszow/. Rodzice dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola mogą wybrać 3 placówki, w terminie 9-21 marca. Zmieniły się zasady przyjmowania i obecnie nie ma stałej stawki za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzic będzie musiał określić na ile godzin zostawi dziecko w placówce. Do 5 godzin pobyt dziecka będzie bezpłatny. Dla takich dzieci przewidziane są jednak przedszkolne oddziały przy 19 szkołach podstawowych.

Ile zapłacimy za przedszkole?

Za szóstą godzinę rodzice zapłacą – 3,6 zł. Za siódmą godzinę – 3,47 zł. Za ósmą godzinę – 2,63 zł. Za dziewiątą godzinę – 2,08 zł. Natomiast za 10 godzinę rodzice zapłacą – 1,8 zł. Jeżeli np. zdecydujemy, że dziecko pozostanie w przedszkolu na 10 godzin, to 5 godzin jest darmowych, natomiast kolejne 5 mnożymy razy 1,8 zł co daję kwotę 9 zł. 9zł mnożymy razy ilość dni roboczych w miesiącu i wychodzi około 180 zł. Jeżeli dziecko będzie uczęszczać przykładowo tylko 7 godzin, to 2 godziny mnożymy razy 3,47. Co daje sumę 6,94 zł za dzień pobytu dziecka. Tak więc za miesiąc zapłacimy około 140 zł. Do tej kwoty należy doliczyć stawki za wyżywienie. W rzeszowskich przedszkolach wahają się one od około 4 zł do 5 zł. Przykładowo w przedszkolu nr 4 stawka dzienna wynosi 3,80 zł. Za miesięczne wyżywienie rodzice zapłacą w takim razie około 76 zł. Zakładając, że dziecko będzie przebywać 10 godzin w przedszkolu, rodzic będzie musiał wysupłać z kieszeni około 256 zł. Za dodatkowe zajęcia nieobowiązkowe typu rytmika, taniec, czy język angielski należy zapłacić dodatkowo. Podobnie jak w żłobku co jakiś czas organizowane są przedstawienia teatralne każde dodatkowo płatne (około 5 zł).

– Moje dziecko skończyło w styczniu 2 lata. We wrześniu nie będzie miało jeszcze trzech lat. Mam je teraz zapisywać? – pytała nas podczas redakcyjnego dyżuru mama Filipa. – Można już teraz zapisać, najwyżej system je odrzuci i dziecko będzie w tzw. kolejce oczekujących – tłumaczy Anna Bazan, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 4 w Rzeszowie. – Przyjęcia są przez cały rok, a nie tylko we wrześniu więc w każdej chwili dziecko może zostać przyjęte jak tylko zwolni się miejsce – dodaje.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments