Od nowego roku diesel droższy od benzyny

- Jeżeli olej napędowy tak mocno podrożeje, będzie to cios nie tylko dla kierowców, ale dla naszej gospodarki – mówi Ryszard Paulo, z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

PODKARPACIE. Paliwa znowu drożeją, ale będzie jeszcze gorzej.

We wtorek w kierowców uderzyła podwyżka cen benzyny. Cena skoczyła o około 10 groszy. Niestety to nie koniec złych wiadomości. Od stycznia olej napędowy podrożeje o 20 groszy za litr. Będzie tym samym droższy od benzyny PB95. Kto jest winny? Unia Europejska i jej dyrektywy.

Ceny oleju napędowego już od kilku miesięcy goniły ceny benzyny. Obecnie stawki za oba paliwa praktycznie już się wyrównały. Teraz ma być dużo gorzej bo Unia Europejska zmusi nasz rząd do podwyższenia akcyzy na ON. Dziś wynosi ona w całej UE 302 euro za 1000 litrów. Od stycznia wzrośnie do 330 euro za 1000 litrów oleju napędowego. Po przeliczeniu tych kwot po dzisiejszym kursie euro okaże się, że cena jednego litra ON wzrośnie o około 20 groszy.

Nie tylko akcyza

Obserwując rynek paliw, można spodziewać się kolejnych podwyżek, nie związanych ze wzrostem akcyzy. Eksperci szacują, że na początku przyszłego roku benzyna Pb95 będzie kosztować 5,3 zł za litr. Natomiast olej napędowy osiągnie cenę 5,5 zł za litr.

Nie tylko kierowcy

Większość polskiego transportu opiera się na pojazdach z napędem dieselowskim. Oznacza to, że nowa akcyza uderzy nie tylko w kierowców, ale w nas wszystkich bo droższy transport to kolejne podwyżki w sklepach, bo więcej kosztuje dowiezienie towarów. Nowy rok zapowiada się, więc kiepsko.

Artur Getler

 

do “Od nowego roku diesel droższy od benzyny”

 1. kierowca

  Co ma piernik do wiatraka. Już przynajmniej 10 razy zarówno PiS-ory jak i POpaprańcy wiele obiecywali i nic nie zrobili a takie opinie jak wygłaszasz ciśnienie mi podnoszą- patrz na to obiektywnie a nie jak burak zapatrzony w kaczogród.

 2. pluto

  chyba nikt tym nie jest zdziwiony.poniewaz na zach.europy kosztuje od 20 lat wiecej od benzyn aktualnie 1.40 funta

 3. xyz

  Już PO wyborach, ceny mogą wrócić do zasad rynkowych…
  Pozdrawiam wyborców PO ;-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.