Od nowego roku zmiany w ubieganiu się o świadczenia na dzieci

W życie weszły już zmiany dotyczące zasiłków rodzinnych na dzieci. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W 2013 roku zmienią się zasady przyznawania becikowego i świadczeń pielęgnacyjnych.

W przyszłym roku zmieni się sposób ubiegania się i otrzymywania niektórych świadczeń na dzieci. Przez nowelizację ustaw część obywateli straci prawo do korzystania z pomocy. Zmiany dotyczą głównie becikowego i świadczeń pielęgnacyjnych.

O becikowe może się ubiegać każdy rodzic, któremu urodziło się dziecko. To ma się jednak zmienić. Od nowego roku jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka będzie przysługiwać tym, którzy zmieszczą się w progu dochodowym. Żeby dostać 1000 zł becikowego nie można przekroczyć 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Nowo wprowadzone kryterium dochodowe będzie dotyczyło wyłącznie dzieci urodzonych w 2013 r. Jeśli rodzic zgłosi się po becikowe w nowym roku, ale niemowlę urodziło się jeszcze w tym roku, świadczenie przyznane zostanie na starych zasadach. Zmian nie będzie, jeśli chodzi o możliwy czas do ubiegania się o zapomogę. Nadal będzie to 12 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka.

Nowe świadczenia pielęgnacyjne
Nowe zmiany wejdą również w kwestii ubiegania się i przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Ze względu na zbyt duży odsetek osób bezprawnie pobierających świadczenia, ograniczona zostanie grupa osób, która będzie mogła korzystać z tej pomocy. Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zachowają rodzice, którzy rezygnują z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wysokość świadczenia wyniesie 620 zł. Nowo wprowadzony specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał np. synowi, który opiekuje się niepełnosprawnym rodzicem. Będzie wynosić 520 zł. Do obu świadczeń nie zostanie wprowadzone żadne kryterium dochodowe.

Poza tym na zasiłek rodzinny zaczęło obowiązywać już nowe wyższe kryterium dochodowe – 539 zł i 623 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne. Wysokość rodzinnego tez się zmieniła i wynosi 77 zł (dla dzieci w wieku 0-5 lat), 106 zł (6-18 lat) i 115 zł (19-24 lata).

Blanka Szlachcińska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.