Od piątku nowatorskie operacje w Rzeszowie

Wiktoria z mamą z niecierpliwością czekają na wynik zabiegu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Dotychczas dzieci z wrodzoną łamliwości kości były skazane na wózek inwalidzki lub na operację w Berlinie.

U Wiktorii wrodzoną łamliwość kości zdiagnozowano, kiedy miała dwa miesiące. – Córeczka cały czas płakała, nawet wtedy, kiedy brałam ja na ręce. To było przerażające. Kiedy trafiłam do dr Bogusława Rydzaka okazało się, że mała ma kilka złamań, w tym także nóżkę w udzie. Piątkowa operacja to dla nas wielka nadzieja na krok do normalności – cieszy się Dorota Małek z Kamionki k. Krzeszowa, mama dziewczynki.

Wiktoria to śliczna uśmiechnięta 4,5 letnia dziewczynka. Nie chodzi, bo nie miała szans na nauczenie się chodzenia. Jej kości są tak kruche, że łamią się jak zapałki. Od urodzenia już 20 razy miała połamane kości, ciągle ma coś w gipsie. – Na początku nawet kąpać ją się bałam, mocniej przytulić – mówi pani Dorota.

Nowatorska metoda zespalania kości
Leczenie, które zastosowano w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie jest nowatorskie w Polsce. W Berlinie w ten sposób przeprowadzają operacje już od dłuższego czasu. U nas metoda nie była stosowana dlatego, że gwoździe, które są wprowadzane do kości, nie były zarejestrowane. Kiedy tylko producent zdobył konieczne atesty, pierwszą operację z ich użyciem przeprowadzono w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

Tego typu zabieg daje tym dzieciom szansę na względnie normalne życie. Na czym polega? – Gwóźdź wprowadzany do kości rozsuwa się tak jak wędka czy teleskop, słowem rośnie z dzieckiem, i przez pięć lat nie wymaga naszej ingerencji – mówi dr n. med. Bogusław Rydzak, z-ca ordynatora klinicznego oddziału ortopedii i traumatologii dziecięcej w Rzeszowie. – Działa na zasadzie stalowego pręta w betonie. To bardzo dobre rozwiązanie. Cieszymy się, że wreszcie cierpiące na wrodzoną łamliwość kości dzieci będą mogły znaleźć pomoc u nas, a nie poza granicami, gdzie leczenie było dużo droższe. Rodzice zaż musieli płacić za dojazd i pobyt.

Anna Moraniec

do “Od piątku nowatorskie operacje w Rzeszowie”

  1. Ewelka

    Śliczna dziewczynka:) Wiktorci dużo zdrówka a mamusi wytrwałości!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.