Od piątku nowatorskie operacje w Rzeszowie

Wiktoria z mamą z niecierpliwością czekają na wynik zabiegu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Dotychczas dzieci z wrodzoną łamliwości kości były skazane na wózek inwalidzki lub na operację w Berlinie.

U Wiktorii wrodzoną łamliwość kości zdiagnozowano, kiedy miała dwa miesiące. – Córeczka cały czas płakała, nawet wtedy, kiedy brałam ja na ręce. To było przerażające. Kiedy trafiłam do dr Bogusława Rydzaka okazało się, że mała ma kilka złamań, w tym także nóżkę w udzie. Piątkowa operacja to dla nas wielka nadzieja na krok do normalności – cieszy się Dorota Małek z Kamionki k. Krzeszowa, mama dziewczynki.

Wiktoria to śliczna uśmiechnięta 4,5 letnia dziewczynka. Nie chodzi, bo nie miała szans na nauczenie się chodzenia. Jej kości są tak kruche, że łamią się jak zapałki. Od urodzenia już 20 razy miała połamane kości, ciągle ma coś w gipsie. – Na początku nawet kąpać ją się bałam, mocniej przytulić – mówi pani Dorota.

Nowatorska metoda zespalania kości
Leczenie, które zastosowano w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie jest nowatorskie w Polsce. W Berlinie w ten sposób przeprowadzają operacje już od dłuższego czasu. U nas metoda nie była stosowana dlatego, że gwoździe, które są wprowadzane do kości, nie były zarejestrowane. Kiedy tylko producent zdobył konieczne atesty, pierwszą operację z ich użyciem przeprowadzono w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

Tego typu zabieg daje tym dzieciom szansę na względnie normalne życie. Na czym polega? – Gwóźdź wprowadzany do kości rozsuwa się tak jak wędka czy teleskop, słowem rośnie z dzieckiem, i przez pięć lat nie wymaga naszej ingerencji – mówi dr n. med. Bogusław Rydzak, z-ca ordynatora klinicznego oddziału ortopedii i traumatologii dziecięcej w Rzeszowie. – Działa na zasadzie stalowego pręta w betonie. To bardzo dobre rozwiązanie. Cieszymy się, że wreszcie cierpiące na wrodzoną łamliwość kości dzieci będą mogły znaleźć pomoc u nas, a nie poza granicami, gdzie leczenie było dużo droższe. Rodzice zaż musieli płacić za dojazd i pobyt.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewelka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelka
Gość
Ewelka

Śliczna dziewczynka:) Wiktorci dużo zdrówka a mamusi wytrwałości!