Od początku roku na wykazy trafiło tylko 8 nowych substancji czynnych

Ten rok był trudny i dla pacjentów i dla aptekarzy, bo co dwa miesiące zmieniały się ceny leków, niektóre nawet o kilkaset zł. Dochodziło też do braków niektórych medykamentów, pacjenci byli zmuszeni szukać swoich leków np. insuliny po całym województwie. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Eksperci podsumowali całoroczne zmiany na listach refundacyjnych – rewolucji nie było.

Były to substancje przeznaczone do terapii pacjentów chorujących m.in. na jaskrę (tafluprostum), cukrzycę (insuliny glargine i detemirum), choroby nowotworowe (exemestanum, degareliksum), reumatoidalne zapalenie stawów (methotrexatum w postaci roztworu do wstrzyknięć podskórnych) oraz osteoporozę (denosumab) i choroby serca (rosuvastatinum).

“W 2012 roku na listy wprowadzonych zostało łącznie 761 leków (wg kodów EAN), w większości generycznych i tylko 68 leków innowacyjnych (wg klasyfikacji IMS). Wśród nich jest 60 takich, które były już refundowane w 2011 roku, następnie zostały usunięte z list styczniowym obwieszczeniem i wróciły w kolejnych edycjach”- piszą w komunikacie analitycy firmy IMS Health.

Eksperci analizując każdą z edycji wykazów podkreślili, że największa rewolucja miała miejsce na przełomie 2011 i 2012 roku- kiedy to z list “wypadło” 848 produktów. W pierwszej styczniowej liście zabrakło wtedy 151 leków innowacyjnych i 697 generycznych.

Listopad bez rewelacji
Ostatnia w tym roku listopadowa” lista refundacyjna zawiera 53 nowe leki z czego większość to preparaty generyczne lub te, które wcześniej dostępne były w ramach lecznictwa zamkniętego. Na wykazy trafiła również szersza gama opatrunków dla pacjentów z trudno gojącymi się ranami oraz preparaty ułatwiające stosowanie diet eliminacyjnych u dzieci z alergią pokarmową. Z wykazów wypadła natomiast substancja torasemidum o działaniu moczopędnym (od 1 listopada będzie go można kupić tylko ze 100-proc. odpłatnością).

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o