Od stycznia kierowcy „osobówek” za brak OC zapłacą 5200 zł kary

Za kilka miesięcy brak wykupienia polisy OC będzie sporo kosztował. Fot. Paweł Dubiel

KRAJ, PODKARPACIE. Kara za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest od obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia.

Oficjalna decyzja rządu o tym, że minimalna pensja w przyszłym roku wzrośnie z 2250 zł brutto do kwoty 2600 zł brutto oznacza wyższe kary dla kierowców, którzy nie wykupią polisy OC. Obecnie w przypadku pojazdów osobowych, brak ubezpieczenia samochodowego powyżej 14 dni to koszt 4500 zł. Od stycznia niedokonanie obowiązku ma kosztować 5200 zł!

Wykupienie obowiązkowej polisy OC to dla kierowców co roku ogromny ból głowy. Duży wydatek niekiedy powoduje, że część posiadaczy samochodów odkłada ten obowiązek na później lub całkowicie z niego rezygnuje. To niedopuszczalne, i za takie niedopełnienie przewidziane są kary finansowe. W tym roku za brak ubezpieczenia OC do 3 dni właściciel pojazdu musi zapłacić 900 zł, do 14 dni 2250 zł, a powyżej 14 dni 4500 zł. Jeszcze wyższe kary dotyczą posiadaczy pojazdów ciężarowych.

Jak informuje serwis Autokult, w 2020 r. kary będą jeszcze wyższe. Dlaczego? – Przepisy są tak skonstruowane, że wysokość kar zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę – wyjaśnia Aleksandra Biały, rzecznik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I tym samy, w związku z zapowiedzią rządzących o wzroście najniższej krajowej pensji do 2600 zł brutto, kary za brak polisy OC powyżej 14 dni dla samochodów osobowych wyniosą 5200 zł, czyli o 700 zł więcej niż obecnie. Przerwa w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni będzie skutkować karą w wysokości 2600 zł, a przerwa do 3 dni – 1040 zł kary. Sumy robią wrażenie.

Przypomnijmy, obecnie zaledwie 35 proc. kierowców ukaranych za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego płaci karę dobrowolnie. Co ciekawe, łączna kwota należności z kar za brak ubezpieczenia OC przekraczała na koniec 2018 r aż 196 mln zł! Warto też pamiętać, że za 75 proc. przypadków wykrycia braku polisy OC odpowiada „wirtualny policjant”. Oznacza to, że nawet właściciel niejeżdżącego auta, które stoi w garażu, może zostać wezwany do zapłaty.

Kamil Lech

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grzegorz D Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz D
Gość
Grzegorz D

powinno być 50 tys kary !!!