Od stycznia rząd da nam popalić

Premier Donald Tusk wita się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim przed pierwszym posiedzeniem nowego rządu. Fot. PAP

KRAJ. Podrożeje olej i papierosy.

Olej napędowy będzie droższy o 20 groszy za litr. Papierosy pójdą w górę o około 80 groszy. Budżet państwa chce w ten sposób wyciągnąć Polakom z kieszeni dodatkowe 2,5 mld złotych. Ma to pokryć częściowy deficyt budżetowy, który i tak wyniesie 35 mld złotych. Takie są założenia do ustawy budżetowej.

Olej napędowy podrożeje bo dla Polski skończył się ulgowy okres, kiedy to polski rząd mógł obniżyć akcyzę. Teraz będziemy musieli stosować się do minimalnej stawki akcyzy za to paliwo jaką dyktuje nam Unia Europejska. Podatek wzrośnie o około 20 groszy na litrze. Przy dzisiejszej cenie oleju napędowego  wynoszącej około 5,40 od 1 stycznia (data podwyżki) za 1 litr ON będziemy płacić 5,60. Jest to wariant optymistyczny. Ponieważ biorąc pod uwagę dotychczasową sytuację na rynku przed wprowadzeniem nowej stawki akcyzy cena oleju może wzrosnąć przed końcem roku. Tym samym 20 groszową podwyżkę akcyzy trzeba będzie dodać do wyższej ceny. Możliwe więc, że po nowym roku cena oleju napędowego niebezpiecznie zbliży się do wysokości 6 zł za litr.

Droższy dymek

Zła wiadomość dla palaczy. Od stycznia wzrośnie też akcyza na wyroby tytoniowe. Będzie to oznaczało podwyżkę rzędu około 80 groszy na jednej paczce. Już dziś za papierosy trzeba płacić od 9 do 12 złotych. Po podwyżce trudno będzie kupić paczkę nawet kiepskich papierosów za mniej niż 10 złotych o wyrobach bardziej znanych marek nie wspominając. Niektóre mogą zbliżyć się nawet do 14- 15 zł za paczkę.

Sami nie zbiednieją

Rządowe założenia budżetu przewidują też zamrożenie płac dla budżetówki oprócz nauczycieli i… najwyższej administracji. Rząd wiec nie da podwyżek, urzędnikom, lekarzom, pielęgniarkom ale sam sobie podwyżek nie wstrzyma. Z przyszłorocznego budżetu podwyżki dostaną tylko nauczyciele oraz przedstawiciele najwyższej administracji państwowej.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
x
x
9 lat temu

chciałbym doczekać sie aż nasz k… rząd zacznie oszczedzać od siebie a normalnemu polakowi da zarobić tak jak w uni europrjskiej . czemu nie zaczeli podwyżej od płać od takich jak są w uni a dopiero póżniej podwyżki pradu gazu jedzenia ja bym dał takiemu posłowi lub komus z rzadu te 2000.00 niech bedzie jedynym zywicielem rodziny i niech wszystko zapłaci rachunki gaz prad kupić jedzenie rodzinie zapewnić jakiś byt zapraszam do cieć ale od siebie niech zaczna