Od wtorku koniec telewizji analogowej

– Od kilku dni działa bezpłatny, całodobowy numer infolinii 800 100 990, pod którym można uzyskać informacje na temat procesu wyłączania analogowego sygnału telewizji. Telefon będzie czynny do 22 marca – poinformowała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Będziemy odbierać naziemny przekaz cyfrowy.

19 marca o godzinie 1.00 zostanie wyłączony analogowy sygnał telewizji z nadajników w Rzeszowie i na Suchej Górze koło Krosna. Mieszkańcy Podkarpacia korzystający dotąd ze zwykłych anten, od tego dnia będą mieli udostępnioną naziemną telewizję cyfrową.

We wtorek godzinę po północy wyłączony będzie sygnał analogowy, a o 5 rano włączony sygnał cyfrowy. Dzięki temu taka telewizja da wymierne korzyści dla widza, który będzie mógł się cieszyć dobrą jakością obrazu i dźwięku oraz większą liczbą kanałów dostępnych z nadajników naziemnych. Odbiorcy telewizji kablowej lub satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał tak jak dotychczas. Nie muszą kupować dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.

– Na terenie byłego województwa krośnieńskiego i w okolicach Rzeszowa zamontowano 28 lokalnych nadajników doświetlających sygnał telewizyjny. Pieniądze na ten cel (30 tys. zł) wydano z budżetu państwa – powiedziała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. – Nadajniki umieszczono tam, gdzie jest górzysty teren i cyfrowy przekaz z Suchej Góry czy z Rzeszowa nie dociera. Dzięki tym dodatkowym przekaźnikom będziemy mieć cyfrową telewizję. Mieszkańcy z tamtego rejonu muszą być cierpliwi i będą musieli zaczekać od kilku do czterdziestu godzin, zanim zobaczą obraz w telewizorach.

Starszym osobom, które dotąd miały analogowe anteny i będą miały problem z ustawieniem dekodera na sygnał naziemnej cyfrowej telewizji, będą pomagać wolontariusze, uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie (tel. 17 748-30-41) oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie-Turaszówce (tel. 13 436-55-64). Będą też w terenie pracować wyspecjalizowane ekipy techniczne.

WYKAZ SIECI 28 LOKALNYCH NADAJNIKÓW DOŚWIETLAJĄCYCH SYGNAŁ TELEWIZYJNY

Mariusz Andres

 

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KamilmaniekrogoljoloZiutek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maniek
Gość
maniek

Pani Chomycz-Śmigielska jest wojewodą czy jakimś jurorem z telewizora, że się tak tym interesuje?

rogol
Gość
rogol

Korzysc nie dla widza tylko dla kapitalisty produkujacego dekodery.
Kazdy mial dostepdo tv nawet ten co odbiornik tv znalazl na smietniku.
Teraz dzieciom od ust trzeba odebrac by kupic decoder.
To taka zakamuflowana platnosc abonamentu.

Kamil
Gość
Kamil

Co ty chłopie pitolisz 80 zł to odjęcie dziecku od ust, chyba że przeliczasz to na cztery 0,5l. Pomyśl zanim coś napiszesz to nie boli.

jolo
Gość
jolo

I tym się zajmuje wojewoda ? A urzędasy sprzątają śnieg z przystanków ?

Ziutek
Gość
Ziutek

Może pokażecie te nadajniki doświetlające z dokładnymi współrzędnymi. Chyba, że jest to tajne/poufne.

marko
Gość
marko

Rozplakalem sie czytajac ta wiadomosc i dalej placze ze nie bedzie nadawana telewizja analogowa