Od wtorku koniec telewizji analogowej

– Od kilku dni działa bezpłatny, całodobowy numer infolinii 800 100 990, pod którym można uzyskać informacje na temat procesu wyłączania analogowego sygnału telewizji. Telefon będzie czynny do 22 marca – poinformowała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Będziemy odbierać naziemny przekaz cyfrowy.

19 marca o godzinie 1.00 zostanie wyłączony analogowy sygnał telewizji z nadajników w Rzeszowie i na Suchej Górze koło Krosna. Mieszkańcy Podkarpacia korzystający dotąd ze zwykłych anten, od tego dnia będą mieli udostępnioną naziemną telewizję cyfrową.

We wtorek godzinę po północy wyłączony będzie sygnał analogowy, a o 5 rano włączony sygnał cyfrowy. Dzięki temu taka telewizja da wymierne korzyści dla widza, który będzie mógł się cieszyć dobrą jakością obrazu i dźwięku oraz większą liczbą kanałów dostępnych z nadajników naziemnych. Odbiorcy telewizji kablowej lub satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał tak jak dotychczas. Nie muszą kupować dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.

- Na terenie byłego województwa krośnieńskiego i w okolicach Rzeszowa zamontowano 28 lokalnych nadajników doświetlających sygnał telewizyjny. Pieniądze na ten cel (30 tys. zł) wydano z budżetu państwa – powiedziała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. – Nadajniki umieszczono tam, gdzie jest górzysty teren i cyfrowy przekaz z Suchej Góry czy z Rzeszowa nie dociera. Dzięki tym dodatkowym przekaźnikom będziemy mieć cyfrową telewizję. Mieszkańcy z tamtego rejonu muszą być cierpliwi i będą musieli zaczekać od kilku do czterdziestu godzin, zanim zobaczą obraz w telewizorach.

Starszym osobom, które dotąd miały analogowe anteny i będą miały problem z ustawieniem dekodera na sygnał naziemnej cyfrowej telewizji, będą pomagać wolontariusze, uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie (tel. 17 748-30-41) oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie-Turaszówce (tel. 13 436-55-64). Będą też w terenie pracować wyspecjalizowane ekipy techniczne.

WYKAZ SIECI 28 LOKALNYCH NADAJNIKÓW DOŚWIETLAJĄCYCH SYGNAŁ TELEWIZYJNY

Mariusz Andres

 

do “Od wtorku koniec telewizji analogowej”

 1. maniek

  Pani Chomycz-Śmigielska jest wojewodą czy jakimś jurorem z telewizora, że się tak tym interesuje?

 2. rogol

  Korzysc nie dla widza tylko dla kapitalisty produkujacego dekodery.
  Kazdy mial dostepdo tv nawet ten co odbiornik tv znalazl na smietniku.
  Teraz dzieciom od ust trzeba odebrac by kupic decoder.
  To taka zakamuflowana platnosc abonamentu.

  • Kamil

   Co ty chłopie pitolisz 80 zł to odjęcie dziecku od ust, chyba że przeliczasz to na cztery 0,5l. Pomyśl zanim coś napiszesz to nie boli.

 3. jolo

  I tym się zajmuje wojewoda ? A urzędasy sprzątają śnieg z przystanków ?

 4. Ziutek

  Może pokażecie te nadajniki doświetlające z dokładnymi współrzędnymi. Chyba, że jest to tajne/poufne.

 5. marko

  Rozplakalem sie czytajac ta wiadomosc i dalej placze ze nie bedzie nadawana telewizja analogowa

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.