Odbudowa oczyszczalni pochłonie miliony

TARNOBRZEG. Gigantyczna dotacja na odbudowę zniszczonej w czasie powodzi oczyszczalni

24 miliony złotych otrzymają Tarnobrzeskie Wodociągi na odbudowę zniszczonej podczas ubiegłorocznej powodzi oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej na pięciu tarnobrzeskich osiedlach. Dzięki tej kwocie, miasto nie będzie już zanieczyszczać Wisły.

Gdyby nie pomoc Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miasto, a tym bardziej sama spółka nie podźwignęłyby same ciężaru odbudowy zniszczonego przez żywioł majątku. Teraz, jest szansa, że już za rok urządzenia mechaniczne i biologiczne oraz odbudowany zbiornik retencyjny zaczną działać od nowa i ścieki spływającego z całego miasta, znów będą oczyszczane. Obecnie miejskie ściegi przechodzą wyłącznie przez przepompownie oraz kraty schodkowe, które zatrzymują tylko większe zanieczyszczenia. O biologicznym czyszczeniu w ogóle nie ma mowy.

Prezes Tarnobrzeskich Wodociągów nie kryje, że pieniądze z NFOŚiGW ratują sytuację spółki.

– Jest to dotacja, a to oznacza, że nie będziemy musieli jej zwracać – mówi Antoni Sikoń. – Rzeczoznawcy oceniający wysokość strat po powodzi na naszym majątku doliczyli się około 25 mln zł. Za milion złotych doprowadziliśmy już do stanu używalności kanalizację ściekową na pięciu osiedlach i wykonaliśmy część prac w oczyszczalni. 24 miliony złotych, które teraz otrzymamy pokryją w całości resztę koniecznych do wykonania prac.

Antoni Sikoń przyznał, że TW dokupiły obok zbiornika retencyjnego w Zakrzowie, który podczas powodzi nie spełnił swojego zadania dodatkowe 42 ary gruntu i dzięki temu zostanie on powiększony oraz zbudowany w nowszej, bezpieczniejszej technologii.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments