Odchudza na śmierć, paląc narządy wewnętrzne

Dinitrofenol może być używany jedynie jako herbicyd (środek chwastobójczy) oraz środek w materiałach wybuchowych. Fot. Archiwum
Dinitrofenol może być używany jedynie jako herbicyd (środek chwastobójczy) oraz środek w materiałach wybuchowych. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. W Internecie za 100 zł można kupić „cudowny” środek pomagający zrzucić 8 kg w ciągu tygodnia. Tym spalaczem tłuszczu jest śmiercionośny DNP Burner.

Szczęście mają ci, którzy od oferującego dostaną kapsułki wypełnione mąką czy inną niegroźną substancją. Jedyne co stracą, to pieniądze i nadzieję na szczupłą sylwetkę. Ci, którzy dostaną oryginalny DNP Burner, ryzykują życiem. W kapsułkach znajduje się bowiem dinitrofenol, rakotwórczy i toksyczny środek chwastobójczy, wykorzystywany też w materiałach wybuchowych.

Związek kumuluje się w organizmie, więc nawet małe dawki przyjmowane w dłuższym okresie mogą prowadzić do uszkodzenia skóry, serca oraz układu nerwowego i krwionośnego. Objawami ostrego zatrucia dinitrofenolem są: nudności, wymioty, zaczerwieniona skóra, gorączka, obfite pocenie się, zawroty i bóle głowy, szybkie oddychanie, w końcu niewydolność wielonarządowa prowadząca do śpiączki i śmierci. Śmiertelna dawka doustna u ludzi wynosi od 1 do 3 g.

Służby sanitarne ostrzegają
Przed jego stosowaniem w celach spożywczych ostrzega między innymi Główny Inspektorat Sanitarny oraz RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, działający na terenie Europy).

Mimo że sprzedaż DNP w formie środka wspomagającego odchudzanie jest zabroniona, to na niektórych stronach internetowych możemy znaleźć nielegalne oferty sprzedaży. Pociąga to za sobą konsekwencje w postaci ofiar śmiertelnych wśród odchudzających. Jak podaje GIS, na świecie odnotowano 62 przypadki zgonów po zażyciu preparatów zawierających dinitrofenol. Na początku czerwca br. w Warszawie zmarła 20-latka, która odchudzała się za pomocą jednego z tych preparatów.

Pali od środka
DNP powoduje nagły wzrost wytwarzania ciepła przez organizm, który musi spalić większe ilości tłuszczu i glukozy, aby uzyskać energię. Faktycznie masa ciała spada, ale jednocześnie dochodzi do niszczenia narządów wewnętrznych, m.in. uszkodzenia wątroby, jelit, serca. Można powiedzieć, że substancja ta „spala” organizm od środka.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments