Oddają krew pępowinową żeby ratować chore dzieci

- Zgoda na oddanie krwi pępowinowej pozwoli zwiększyć zapasy krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym na wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych i uratowanie życia chorym np. na wszelkiego rodzaje choroby krwi – mówi Maria Stec, konsultantka medyczna z PBKM. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Szpital Miejski bierze udział w II edycja ogólnopolskiej akcji Dni Krwi Pępowinowej organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).

– Mamy 8 zestawów i już 6 mam, które chętnie zgodziło się na oddanie krwi pępowinowej do banku. To pozwoli na zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych i uratowanie życia wielu oczekującym na przeszczepienie – mówi Maria Stec, konsultantka medyczna z PBKM.
W projekcie bierze udział tylko jeden szpital na Podkarpaciu. Przyszłe mamy, rodzące w szpitalu Miejskim w Rzeszowie w dniach 26 -27 listopada mogą przekazać pobraną podczas porodu krew pępowinową swojego dziecka. Rodzice przekazując krew zrzekają się do niej praw, a jej właścicielem zostaje Skarb Państwa. Pozyskanie krwi jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej maleństwa. Dzięki temu pobrana i zamrożona dziś krew może w przyszłości uratować komuś życie.

Przyszłość medycyny
Komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Pierwotnie komórki macierzyste były pozyskiwane ze szpiku, obecnie jednak do terapii częściej wykorzystywane są komórki z krwi pępowinowej. Dzięki temu z każdym rokiem rośnie liczba przeszczepień i dlatego właśnie tak ważne jest bankowanie krwi pępowinowej, z której może korzystać każdy potrzebujący.

Projekt realizowany jest przez PBKM we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT, a finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach programu POLGRAFT oraz funduszy PBKM. Dane o pobranej krwi trafią do rejestru POLTRANSPLANTU, dzięki czemu ten bezcenny dar będzie mógł uratować życie osobom potrzebującym z Polski i świata.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Nataliavelvety771 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natalia
Gość
Natalia

ja bardzo chetnie oddam krew pempowinową termin mam na lipiec i jesli moge pomoc jakiemus dziecku to chetnie to zrobie tylko gdzie to zrobic zglosic

velvety771
Gość
velvety771

Świetna, akcja, popieram, szkoda, że nie było takiej gdy ja rodziłam jedno i drugie dziecko! Za to zdeponowałam komórki macierzyste z krwi pępowinowej po drugim porodzie, w PBKM. Jak widzę, warto było, minęło trochę czasu a bank się rozwija i robi dobre rzeczy również publicznie.