Oddali do użytku wyremontowany most

Zabytkowy most doczekał się kapitalnego remontu. Fot. Archiwum

IWONICZ. Jest jednym z najstarszych tego typu zabytków w regionie.

Po trzech miesiącach zakończyła się przebudowa kamiennego mostu na potoku iwonickim. Prace były kosztowne ze względu na zabytkowy charakter obiektu. Ma on konstrukcję łukową i stanowi unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.

Jednoprzęsłowy most został wzniesiony w 1782 r. przez ówczesnego właściciela Iwonicza, Józefa Salezego Ossolińskiego. Upływ czasu zrobił swoje i w końcu zniszczony most trzeba było wyremontować. Przeprowadzono prace budowlano – konserwatorskie. Były one na bieżąco konsultowane z konserwatorem zabytków i inspektorem nadzoru.

Prace konserwatorskie obejmowały między innymi zwiększenie konstrukcji nośnej mostu, odbudowę barierek, konserwację i odbudowę kamiennych balustrad, uzupełnienie ubytków ścian i wykonanie nowych tynków renowacyjnych. Dla zachowania pierwotnego wyglądu obiektu zrekonstruowano herb “Topór”, datę budowy mostu i marmurową tablicę inskrypcyjną fundatora Józefa Ossolińskiego. Z kolei w ramach prac budowlanych przeprowadzono rekonstrukcję przyczółków, stabilizację koryta rzeki, wykonano nawierzchnię jezdni. Nowym rozwiązaniem jest budowa odrębnej kładki dla pieszych o drewnianej konstrukcji, co ma poprawić  bezpieczeństwo pieszych.

Wykonawcą inwestycji była firma Remost z Dębicy, a prace konserwatorskie przeprowadziła firma Yetika z Krosna. Koszt zadania to prawie 1.800 tys. zł, z czego ponad 700 tys. powiat otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury, zaś pozostała część to środki własne.

wz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments