Oddział ginekologii może przestać działać

To jest skandal. NFZ rezerwuje środki dla grupy lekarzy, którzy będąc spółką nie mają nawet wpisu jako zakład opieki zdrowotnej - uważa dyrektor Bernard Waśko

RZESZÓW. Zamiast 20 mln złotych – zerowy kontrakt.

Oddział ginekologiczno-położniczy, którego ordynatorem jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Skręt, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa dostał propozycję zerowego kontraktu. 5 tys. kobiet, które rocznie trafiały tu do hospitalizacji musi szukać innej placówki.
Dlaczego NFZ potraktował w ten sposób oddział, który od blisko 50 lat jest wiodącym ośrodkiem operacyjnym w kraju, na którym leczy się najtrudniejsze przypadki patologii ciąży w województwie, gdzie lekarze operacyjnie leczą nowotwory narządów płciowych (w tym operacje oszczędzające u kobiet młodych), przeprowadzają zaawansowane zabiegi endoskopowe w niepłodności, guzach jajnika, mięśniakach czy raku macicy, wyposażony w 3 sale operacyjne, nowoczesne instrumentarium zabiegowe, najnowszy sprzęt do diagnostyki i 90 łóżek prawie zawsze zajętych przez pacjentki z całego regionu?

– Narodowy Fundusz Zdrowia robi wszystko by jeszcze raz ogłosić konkurs i dać kontrakt nowo powstałej klinice ginekologicznej – dr n. med. Bernard Waśko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. – Dlatego szuka pretekstu. Uzasadniając propozycję zerowego kontraktu dla nas dyrektor NFZ pisze, że nie mając neonatologów nie mogę zapewnić III stopnia referencyjności, a ponieważ na rynku pojawił się podmiot który może spełnić wszystkie standardy to… To jest skandal. NFZ rezerwuje środki dla grupy lekarzy, którzy będąc spółką nie mają nawet wpisu jako zakład opieki zdrowotnej. A neonatolodzy tylko w mediach ogłosili, że będą pracować w prywatnej placówce. Na podobnych zasadach odrzucono zresztą naszą ofertę dotyczącą karetki noworodkowej. Podobno zrobiono to z przyczyn formalnych czyli braku obsady kadrowej, a to nie prawda. Chodziło jednak o to by zakontraktować karetkę spółce Vistro-Medica współpracującej z nową kliniką.

Komentarz:

Marek Jakubowicz, rzecznik NFZ w Rzeszowie:

– Wpłynęły do nas oświadczenia 7 lekarzy neonatologów, że od 1 stycznia rozpoczynają pracę w klinice Pro-Familia. Dyrektor Waśko nie przedstawił zaś listy lekarzy, którzy od nowego roku będą pracowali na oddziale noworodkowym, co nie pozwala sprawdzić czy placówka będzie posiadała odpowiednią kadrę. Negocjacje jeszcze trwają. Ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze nie było.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments