Oddział intensywnej terapii zapewni bezpieczeństwo pacjentom

- To mały oddział, ale doskonale wyposażony w sprzęt z najwyższej, światowej półki, w którym pomoc otrzymają pacjenci z niewydolnością oddechową czy po zabiegach torakochirurgii - mówi Beata Osiniak. Fot. Anna Moraniec
– To mały oddział, ale doskonale wyposażony w sprzęt z najwyższej, światowej półki, w którym pomoc otrzymają pacjenci z niewydolnością oddechową czy po zabiegach torakochirurgii – mówi Beata Osiniak. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Cztery supernowoczesne łóżka wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt ratująco-monitorujacy tworzą nowy oddział intensywnej terapii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc.

– Rzadko zdarzają się tak celowo wydane pieniądze jak na ten oddział, bo trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szpitala pulmonologicznego, zabiegowego bez takiego zaplecza – mówił w środę na otwarciu oddziału dr n. med. Wojciech Chmiest, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Nowy oddział będzie miał cztery łóżka, w tym jedno w izolatce i jedno na sali wybudzeń, która do tej pory służyła pacjentom po operacjach torakochirurgicznych. W placówce jest bowiem jedyny w województwie 28-łóżkowy oddział torakochirurgii, na którym lekarze przeprowadzają codziennie po kilka zabiegów. Po za tym specjalizuje się w kompleksowym leczeniu chorób płuc, więc osób z niewydolnością oddechową i wielonarządową nie będzie brakować.

Światowy poziom sprzętu
– Nasz oddział, choć nieduży, jest doskonale wyposażony. Mamy respiratory, które mogą wentylować pacjenta od noworodka po 100-latka, z każdą chorobą płuc i w każdym stanie – mówi Beata Osiniak, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, pełniąca funkcję ordynatora oddziału.

– Cieszy mnie też posiadanie aparatu do ciągłej terapii nerkozastępczej, dzięki któremu pacjent wymagający respiratora może być też całodobowo dializowany. Łóżka wyposażone są w nowoczesny monitoring zapewniający pełne bezpieczeństwo pacjentowi.

Razem z wyposażeniem oddział kosztował ponad 2 mln zł. Zacznie służyć na dobre pacjentom od nowego roku. Dyrekcja szpitala czeka jeszcze bowiem na podpisanie kontraktu z NFZ.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bogusław Obarzanek
Bogusław Obarzanek
6 lat temu

Pani doktor, jak zawsze dystyngowana na zdjęciu.

wedkarz
wedkarz
7 lat temu

O co chodzi? Mialo byc 7 lozek.
Ladne niepozozumienie. 4 lozeczka czytaj miejsca na oiom. gdzie pozostale 3?
Moze ktos podrazy temat.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Jest wniosek PIS o odwołanie Arłukowicza !!
Do trzech razy sztuka , liczę że Schetyna po sobotnim liftingu POmoże pozbyć się tego niszczyciela opieki zdrowotnej !!