Odkopują schron w centrum miasta

Pierwszy do schronu wszedł Jacek Dzik ze Stowarzyszenia"Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny". Fot. Łukasz Solski

PRZEMYŚL. Kolejna atrakcja turystyczna.

W Przemyśla przy ul. Jagiellońskiej trwa odkopywanie powojennego schronu przeciwlotniczego. Prace są wykonywane przez Stowarzyszenie „Kaponiera – Przemyski Obszar Warowny” na zlecenie prezydenta miasta. Zadaniem stowarzyszenia jest wejście do schronu i wykonanie dokumentacji technicznej obiektu.

W latach 50 był obowiązek zabezpieczenia ludności. To jest jeden ze schronów. Później służył on jako magazyn medykamentów, czy chociażby masek gazowych – mówi radny miejski Jerzy Krużel. Docelowo schron przy ul. Jagiellońskiej ma zostać wydzierżawiony i udostępniony turystom.

Chcielibyśmy ten element “wpiąć” do podziemnej trasy turystycznej. Byłaby to kolejna atrakcja na terenie Przemyśla – dodaje Krużel.

Schron miałby być także miejscem, gdzie swoje militaria mogliby przechowywać pasjonaci Twierdzy Przemyśl. – Posiadamy stosowne zgody i możliwości do realizowania tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że nie dokopiemy się niczego co wstrzymałoby te odkrywkowe prace – powiedział prezydent Przemyśla Robert Choma.

łuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments