Odkryli grób sprzed 4,5 tysiąca lat

Podczas piątkowych prac archeolodzy znaleźli bursztynowy naszyjnik i niewielką tarczkę, którą miał przy sobie zmarły pochowany około 4,5 tysiąca lat temu. Fot. Bogdan Myśliwiec

SANDOMIERZ. Grób z resztkami szkieletów ludzkich i zwierzęcych pod płytą Małego Rynku w Sandomierzu!

Sandomierscy archeolodzy natrafili na grób, który niecałe dwa metry pod płytą Małego Rynku tkwił od nawet 4,5 tysiąca lat. Pierwsze ustalenia naukowców pozwalają potwierdzić, że nasi przodkowie wierzyli w życie pozagrobowe. Grota ze szkieletami zawierała bowiem “wyprawkę”, w którą bliscy zaopatrzyli zmarłych na ich dalszą drogę.

Odkrycia, które kolejny raz potwierdzają, że Sandomierz to miasto położone na kościach dokonano kilka dni temu podczas prac remontowych.

- W Sandomierzu wg naszych obliczeń znajduje się nawet 60 cmentarzysk z różnych okresów. To ogromna liczba biorąc pod uwagę powierzchnię miasta – mówi Marek Florek, konserwator zabytków archeologicznych z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Małgorzata Rokoszewska

do “Odkryli grób sprzed 4,5 tysiąca lat”

  1. krytykszczery

    mi dziadek już dawno mowił że leżą tam praprapraprapraprapraprarparparparparparparpaprapraprapra dziadkowie z dynastii faraonów i mam nie przeklinać jak chodze po miescie bo oni słyszą

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.