Odmulą tylko część zalewu na Wisłoku?

Jak twierdzi ratusz, przetarg na odmulenie zalewu na Wisłoku powinien zostać już rozpisany. Fot. Wit Hadło
Jak twierdzi ratusz, przetarg na odmulenie zalewu na Wisłoku powinien zostać już rozpisany. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zdaniem władz miasta, oczyszczona powinna zostać cała powierzchnia zbiornika na rzece.

Ratusz wyraził swój niepokój w sprawie planów odmulenia rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Jego zdaniem, „Wody Polskie” zajmujące się tym temat, chcą, aby zbiornik został oczyszczony tylko w jeden czwartej powierzchni (1100 m). W opinii miasta, dzięki wydanej już jakiś czas temu decyzji środowiskowej należy bezzwłocznie zająć się całą powierzchnią zalewu.

Tysiące mieszkańców Rzeszowa każdego tygodnia spędzają swój wolny czas na terenach zlokalizowanych wzdłuż Wisłoka. Wiele osób wciąż zadaje podstawowe pytanie: kiedy zalew zostanie wreszcie odmulony? W środę pojawiły się nowe informacje w tej sprawie. Jak wiadomo po likwidacji Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej pieczę nad odmulaniem Wisłoka trzyma rzeszowski oddział spółki „Wody Polskie”. Instytucja ma swój plan na oczyszczenie zbiornika wodnego, z którego nie do końca zadowolone są władze Rzeszowa.

– Wody Polskie wystąpiły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby odmulić tylko jedną czwartą naszego zalewu, mimo że jest wydana decyzja środowiskowa i podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na odmulenie całego zbiornika na odcinku ponad 4 km – mówi Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa. – Z dokumentów złożonych w RDOŚ-u wynika, że 1100 m będzie realizowane w przyszłości, natomiast w przyszłym roku zaledwie 275 m – dodaje. Miasto obawia się, że kwestia czystości zalewu wciąż nie zostanie należycie rozwiązana.

Nadal nie ma przetargu
Co ważne, przetarg na odmulenie zalewu wciąż nie został rozpisany, mimo że jak utrzymuje ratusz „nie ma ku temu żadnych przeszkód”. Ponadto zabezpieczona na ten cel jest kwota 49 mln zł. Jaki obszar miałby zostać oczyszczony? Od terenu zapory do Lisiej Góry.

Z dokumentacji wynika, że zakres prac na zalewie zostanie podzielony na cztery etapy. Usunięciu podlegać będą m.in. zakrzaczenia wiklinowe porastające prawy brzeg Wisłoka, a także muły. O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. – „Wody Polskie” zamierzają zrealizować całe przedsięwzięcie, czyli również pozostałe 3 km, z tym że z uwagi na trwające procedury zastosowaliśmy alternatywny tryb administracyjny – mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik „Wód Polskich” – RZGW w Rzeszowie. – Warto wspomnieć, że 1 km prac na zalewie równa się ponad 50 proc. wykonywanych prac – dodaje.

Miasto ma pomysły
Czy częściowe odmulenie zalewu może wpłynąć na potencjał samego zbiornika, jak i terenów zlokalizowanych przy nim? – Wyznaczony tak mały zakres prac, niestety, może uniemożliwić korzystanie z zalewu jeśli ten miałby spełniać funkcje rekreacyjno-sportowe – tłumaczy Gutkowski. – Gdyby zalew został odmulony cały, to mogłoby w okolicy powstać wiele inwestycji – dodaje.

Swoją wizję dotyczącą stworzenia przestrzeni wypoczynkowych oraz gastronomicznych przy zalewie zdradził również prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. – Pomiędzy żwirownią a zalewem chcielibyśmy zbudować park i otworzyć restauracje na Lisiej Górze – mówi. – Już dziesięć lat temu kupiliśmy łódki, aby mieszkańcy mogli spędzać nad wodą swój wolny czas. Do tego wyobrażam sobie ludzi pływających w kajakach – dodaje. Zdaniem władz miasta, na tym etapie najważniejsze jest jednak, aby najpierw ruszyła jakakolwiek inwestycja przy odmulaniu zalewu.

Kamil Lech

15
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
pniok RzeszowskiGregor_2018kupie żelazkoACpanW Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Wszelkie odmulanie Wisloka to PORONIONY POMYSL pijanego idioty ! Rzeka potrzebuje koryta aby nies swoje wody ktore zawieraja masy namulow z ziem gorskich Podkarpacia. Wislok do Rzeszowa jest zakwalifikowany jako GORSKA rzeka, a takie rzeki niosa namuly w swoich wodach. To dlatego od Rzeszowa Wislok nanosil PREZ SETKI i TYSIACE lat i bedzie nanosil w dlaszym ciagu namuly wychodzac na rownine gdzie spadek terenu jest juz minimalny. To stad sie wziely te „wisloczyska” jakie sa na terenach takich wsi jak Lukawiec, Laka. Palikowka, Czarna bo Wislok jak to kiedys go nazywano SZALONA RZEKA nanosil mase urodzajnych ziemi. To dlatego ziemie… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

Towarzyszu Ferenc,przypominam ,że zalew powstał przede wszystkim ,aby zapewnić dostateczną ilośc wody dla rzeszowskich filtrow ,a nie jako miejsce rekracji .Miejsca rekreacyjne tworzyć na terenach wiejskich przyłącznych bez opamietania .

Gregor_2018
Gość
Gregor_2018

A może by tak zasypać zalew i po sprawie. Nad rzeką równie dobrze się wypoczywa.

Gregor_2018
Gość
Gregor_2018

I tak za kilka lat się zamuli. Trzeba zmienić konstrukcję zapory !!!

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Sprostowanie: dzisiaj do południa kładka na trasie rowerowo-pieszej przy Lisiej Górze naprawiona! Koniec z dziurami!

kupie żelazko
Gość
kupie żelazko

Nie ma sensu odmulać. W obecnej postaci zalew skazany jest… zamulenie. I co z tego że odmul jak za 5-10 lat będzie znowu zamulony i co kolejne miliony na odmulanie???? Lepiej przeprojektować go w nowszej postaci niż brnąć w gó..no!
Pani Dyrektor Wajda ostatnio miała piękną audycję z nad zalewu z posłem. Piękna wyprasowana garsonka, zółte słoneczko rzeszowa….jeszcze ze 2 pytania na temat zalewu i… wybuchłaby chyba….

AC
Gość
AC

Będzie zasypka strumyka i bloki koniecznie niskie kurniki

panW
Gość
panW

Prędzej wyborcy odmulą ratusz :)

adrian
Gość
adrian

A kto zaprojektował zaporę górnego (durnego) przelewu wody normalny debil wie jak zastawimy taką zaporę to nam się bagno zrobi . Po drugie jakie władze to zatwierdziły? I teraz te władze chcą blokować ? a powinny poprawić swój błąd. Zapora powstała w latach 60-70 i wiadomo jakie mądre mieliśmy władze , wóda wylewała się z okien , bo nie dali już rady pić

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Pie””sz jak połamany. Co ma dzisiejsza władza do decyzji sprzed 50 lat?

adrian
Gość
adrian

Ile masz lat chłopcze? To są ci sami ludzie co 50 lat temu pluli na kościół ,a teraz siedzą w pierwszych ławkach w kościele

Zbyszek
Gość
Zbyszek

A w czwartek i piątek mieli naprawiać kładkę w linii ścieżki spacerowej i rowerowej przy końcu Lisiej Góry! I co? Robotników „ani słychu, ani widu”! Nie życzę nikomu złamania kończyny.

hijena
Gość
hijena

wybory tuż ,tuż ,to i zamulone bajoro spędza sen z oczu rzeszowskiemu burmistrowi

dobra rada
Gość
dobra rada

„Miasto obawia się …”
to kto tu Q…wa w końcu tym miastem rządzi ??? ekoterroryści .”zieloni-czerwoni ” ,czy może „ch..j d..pa i kamieni kupa ” ,tak tylko pytam grzecznie ?

olo
Gość
olo

HAHAHA HAHAHA uHAHA Bucha haha haha haha