Odnawiają nagrobki na Starym Cmentarzu

W tym roku na Starym Cmentarzu odnowiono m.in. widoczny na zdjęciu nagrobek. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W tym roku udało się odnowić 11 pomników na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej. Pieniądze na ich renowację przekazali mieszkańcy Rzeszowa.

Oprócz tych nagrobków dodatkowo Stowarzyszenie Opieki nad tą nekropolią zrekonstruowało grób dwóch Powstańców Styczniowych: oficerów Adama Zagórskiego i Jerzego Brzezińskiego.

W sumie na Starym Cmentarzu pochowano prawie 40 tys. osób. Jednak samych nagrobków jest zaledwie 622. Sporo z nich trzeba jeszcze wyremontować, bo są w opłakanym stanie. Potrzebne są więc kolejne środki finansowe. Stowarzyszenie Opieki Nad Nekropolią liczy na mieszkańców Rzeszowa i 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych oraz 2 listopada w Dzień Zaduszny zostanie na tym cmentarzu przeprowadzona kwesta.

Podobna akcja będzie prowadzona na dwóch innych cmentarzach: na Pobitnem i Wilkowyi.

and

do “Odnawiają nagrobki na Starym Cmentarzu”

  1. pniok rzeszowski

    Ja ktory obecnie jestem emerytem pamietam ze jako male dziecko zaraz po 2 WS chodzilem z moja babcia na groby przodkow z naszej rodziny na Stary Cmentarz i tam swiecilismy swieczki. Byly to dosc stare pochowki to w obecnej zdewastowastowanej czesci cmentarza. Nie jestem w stanie sobie przypomniec dokladniej gdzie to bylo, a szkoda. Obecnie jest tam teraz jedna wielka polac, a byly kiedys tam nagrobki i groby z drewnianymi krzyzami. Moj pradziadek lezy juz na cmentarzu Pobicinskim, a wiec musialy byc to groby moich prapra dziadkow.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.