Odpowiedzą za egzekucję kolegi

Wszyscy oskarżeni przebywają od chwili zatrzymania w areszcie tymczasowym. Fot. Policja

SANDOMIERZ. Jest akt oskarżenia w sprawie o zlecenie zabójstwa 21-letniego Grzegorza.

Prokuratura Rejonowa w Sandomierzu oskarżyła 18-latka o zlecenie zabójstwa swojego kolegi, a dwóch innych młodych mężczyzn o dokonanie tej zbrodni. Do egzekucji na 21-letnim Grzegorzu doszło w listopadzie ubiegłego roku. Wykonawcy zbrodni mieli otrzymać za wykonane zadanie 4 tysiące złotych.

Do tragedii, która wstrząsnęła całą Polską, doszło pięć miesięcy temu.

– Dyżurny sandomierskiej komendy otrzymał informację, że do szpitala w Sandomierzu trafił mężczyzna z ranami kłutymi ciała. Rany okazały się śmiertelne. Młody mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych obrażeń – informowało wówczas biuro prasowe Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.

Czterech zatrzymanych
Sandomierscy policjanci, wspomagani przez kryminalnych z Kielc, jeszcze tego samego dnia wytypowali cztery osoby, które mogły mieć związek z morderstwem. Pierwszego podejrzanego zatrzymano już po kilku godzinach, w ciągu kolejnych kilkunastu cała czwórka znalazła się w policyjnej celi. W mieszkaniu jednego z mężczyzn znaleziono nóż oraz zakrwawioną odzież, którą sprawcy mieli na sobie podczas przestępstwa.

Życie warte 4 tysiące złotych
Po przesłuchaniu podejrzanych okazało się, że pomiędzy 18-letnim mieszkańcem Sandomierza a ofiarą istniały nieporozumienia, co mogło być prawdopodobnym motywem zabójstwa. 18-latek zaoferował dwóm swoim kolegom 4 tysiące złotych za zabójstwo 21-letniego Grzegorza. Młodzi mężczyźni zgodzili się dokonać zbrodni. Zwabili ofiarę w umówione miejsce i tam zadali jej śmiertelne ciosy. Czwarty z zatrzymanych udzielił schronienia zabójcom; u niego znaleziono nóż i ubrania.

Nie mniej niż 12 lat
Po kilkumiesięcznym śledztwie, Prokuratura Rejonowa w Sandomierzu właśnie sformułowała akt oskarżenia w stosunku do całej czwórki. Dwóch z zatrzymanych, 18- i 20-latek, mają odpowiadać za zabójstwo. Najniższa kara jaka im grozi to 12 lat pozbawienia wolności. Kolejny z zatrzymanych odpowie za podżeganie do zabójstwa. W świetle prawa za czyn o takim charakterze, uwzględniając działanie z motywu zasługującego na szczególne potępienie, sprawcom może grozić nawet dożywocie.

Na ławie oskarżonych zasiądzie też czwarty mężczyzna. 18-latek oskarżony jest o zacieranie śladów. Miał ukryć w swoim mieszkaniu nóż i ubrania napastników. Grozi mu do 5 lat więzienia. Proces toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Kielcach.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o