Odsłaniają zapomniane historie

Fot. Archiwum

Ukazał się najnowszy numer bezpłatnego magazynu Skarby Podkarpackie. Na okładce jest zdjęcie unikalnego, drewnianego stropu z kaplicy klasztoru jezuitów w Starej Wsi, która dość rzadko udostępniana jest do zwiedzania.

Podkarpackie muzea posiadają w swych zasobach prawdziwe dzieła sztuki. Tym razem pokazujemy to na przykładzie obrazu Łowy kalidońskie Abrahama van Diepenbeecka, współpracownika Rubensa, pochodzącego z Galerii Dąmbskich a przechowywanego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Są też materiały o Tyrolskiej Madonnie z Korniaktowa Południowego, o najstarszych w Polsce carskich wrotach, kiedyś przechowywanych w cerkwi w Bałuciance, dzisiaj w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku czy o Panoramie Somosierra, autorstwa Wojciech Kossaka i Michała Wywiórskiego czy o pałacu w Grębowie przypominającym warowne toskańskie fortalicje. Z materiałów historycznych, jest próba odpowiedzi na pytania skąd przybyli na tereny Bieszczadów i Beskidu Niskiego Łemkowie? Ponadto artykuły O Józefie Mehofferze i rzeźbiarzu Wojciechu Durku.

Skarby Podkarpackie można otrzymać u wydawcy – Stowarzyszenie Pro Carpathia (Gałęzowskiego 6/319). Dwumiesięcznik jest też dostępny w bibliotekach publicznych w całym województwie.

Adam Cyło

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.