Odsłonięcie pomnika ofiar UPA

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

KALWARIA PACŁAWSKA. Pomnik 10 żołnierzy Wojska Polskiego i milicji obywatelskiej  zamordowanych w latach 1939-1948 przez nacjonalistów z UPA odsłonięto w niedzielę (23.06) w tej podprzemyskiej miejscowości.

Jak relacjonuje europarlamentarzysta dr Andrzej Zapałowski, jeden z inicjatorów postawienia pomnika, w uroczystości udział wzięło ok. 200 osób: samorządowców, harcerzy, strzelców, rekonstruktorów historycznych i mieszkańców wsi. Miejscowi franciszkanie odmówili przy pomniku modlitwę.

Upamiętnienie ma formę głazu. Umieszczono na nim tablicę z 10 nazwiskami zakończoną trzema kropkami. – Lista ta obejmuje wyłącznie osoby związane ściśle z Kalwarią Pacławską. W sumie w całej gminie z rąk UPA zginęły setki osób, w tym wielu Ukraińców – mówi dr Zapałowski.

– O grozie tamtych wydarzeń niech świadczą dwie daty. Ostatni atak UPA na Kalwarię miał miejsce w lipcu 1947 roku, a na pobliskie Aksmanice w marcu 1948 roku. Moim marzeniem jest uwiecznić w przyszłości tych Ukraińców, którzy do końca byli wierni państwu polskiemu i dlatego zginęli z rąk UPA – dodaje dr Zapałowski.

ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Вол.
Вол.
7 lat temu

Поляків більше від алергії на арахіс померло, ніж від УПА. Клоуни.

ZB
ZB
7 lat temu

Jak powiada Jezus: „Po uczynkach poznacie tych, którzy służą Bogu”. Co do uczynków kleru nie będę się rozpisywał. Natomiast co do historii to J.Piłsudski powiedzial,że ..”Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości’…widocznie miejscowi franciszkanie maja odmienne zdanie aniżeli J.Piłsudski.