Odszedł prof. Jerzy Chłopecki

Fot. Wit Hadło
Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zmarł znany rzeszowski socjolog i politolog – prof. Jerzy Chłopecki. Przeżył 77 lat. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

Jerzy Chłopecki skończył studia i zrobił habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem, redaktorem naczelnym warszawskiego tygodnik „Ekran”, zlikwidowanego w stanie wojennym.

W latach 80. ub. wieku przeprowadził się do Rzeszowa, gdzie związał się najpierw z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, a następnie z Uniwersytetem Rzeszowskim. Potem przeszedł do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, był prorektorem tej uczelni i kierownikiem Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Prowadził wykłady z socjologii ogólnej, socjologii mediów i socjologii polityki.

W dorobku ma wiele książek, m.in.: „Rewolucja i postęp”, ”Czas, świadomość, historia. Uwarunkowania potocznej świadomości czasu”; ”Przestrzeń polityczna Polski. Konflikt i zmiana”; „Ciągłość, zmiana i powrót. Szkice z socjologii wychowania”. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach oraz wielu tekstów publicystycznych.

Odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
piotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piotr
Gość
piotr

Dodam jeszcze, że przez wiele lat (teraz się zdaję na zawodną pamięć: to były chyba lata 1980-1995, może trochę wcześniejsze i trochę późniejsze) prowadził w „Prawie i Życiu” (tygodniku najpóźniej i najbardziej niechętnie dopuszczonym przez władze po stanie wojennym do ponownego wydawania, bo dopiero od w kwietnia czy nawet maju 1982 – a trzeba dodać, że to już było zupełnie inne „PiŻ” niż za Kazimierza Kąkola m.in. z 1968 roku; naczelnym był Andrzej Dobrzyński; który – z własnej, nie z powodów politycznych ani z woli zespołu – poszedł na emeryturę w połowie lat 90. po prawie 20 latach szefowania) stałą… Czytaj więcej »