Odszkodowania dla więźniów za zbyt ciasne cele!

Za zbyt małe cele więźniowie otrzymają pieniądze.

PODKARPACIE. W ciasnej celi osadzeni mogą przebywać zaledwie 28 dni, bo inaczej zostanie naruszona… ich godność osobista.

Jak może zarobić pieniądze więzień przebywający w zakładzie karnym? Poskarżyć się do sądu na zbyt małą celę, czyli taką gdzie nie ma przepisowych3 metrów kwadratowych na osobę. Według uchwały Sądu Najwyższego to naruszenie dóbr osobistych i wszystkie takie jeszcze nierozpatrzone sprawy będą rozpatrywane pozytywnie na korzyść kryminalistów.

Przepisy o odpowiednim metrażu w celach weszły w życie pod koniec 2009 roku. Orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu określiło, że mniej niż3 metry kwadratowe na osobę jest naruszeniem… godności osobistej więźnia.

Ponad dwadzieścia skarg
Postanowiliśmy sprawdzić jak jest z metrażem w podkarpackich zakładach karnych. Jak zapewnia nas kpt. Jarosław Wójtowicz rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie w naszym regionie nie ma problemów z metrażem. Nie oznacza to jednak, że nie ma skarg więźniów. – Obecnie, w toku spraw o przeludnienie jest około 25, ale dotyczą one okresu jeszcze przed wejściem nowych przepisów określających 3 metry kwadratowe dla więźnia – wyjaśnia kpt. Wójtowicz. Połowa tych skarg pochodzi z zakładu karnego w Rzeszowie. Jak dowiedzieliśmy się, dotychczas kryminaliści przegrywali takie sprawy w sądzie. Wszystko przez nieznajomość przepisów osadzonych, którzy próbują udowodnić swoje racje, w sądzie mierząc cele linijką.

Do 28 dni w ciasnej celi
W specjalnych przypadkach więzień może przebywać jednak w ciasnej celi, gdzie nie ma 3 metrów kwadratowych na osobę. Te specjalne przypadki to np. gruźlica przez którą trzeba odseparować więźniów chorych od zdrowych. Taką decyzję personalną wydaje jednak dyrektor zakładu karnego na maksymalnie 14 dni, na kolejne 14 dni decyzję musi już wydać sędzia penitencjarny. Co ciekawe więzień który przebywał w zbyt ciasnej celi nie może przez następne pół roku być w niej umieszczony, bo to by mogło naruszyć kolejny raz godność osobistą kryminalisty.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pawcio
pawcio
5 lat temu

Guma to dla ciebie pajacu… A za nie ludzkie warunki niech państwo płaci.
Oni zrobili źle ponoszą konsekwencje… Państwo robi źle niech ponosi konsekwencje- proste to działa w dwie strony… Zakładać sprawy, życzę dużych odszkodowań:)

damian
damian
6 lat temu

tak tak ale dużo niewinnych ludzi siedzi i za to musza cierpec w nie ludzkich warunkach a sady z tym nic nie robia tylko umywaja rece jak by nic sie nie dzialo wola kogos trzymac w wiezieniu i potem placic odszkodowania na które my musimy razem sie dorzucac z podadków

Tomasz
Tomasz
9 lat temu

Po co to wogole trzymać ich w więzieniu tylko trzeba na nich robić. Ustawic ich npod mórem i porzadek z nimi zrobi a jak nie to do roboty gnać gnojarzy. Za darmo ich utrzymywac i mają jeszcze pretensie że zamałe klaty mają .

mamnick
mamnick
9 lat temu

Proponuję..Jak ciasno;) Wyjąć okna!I usunąć prycze,oraz stoliki…Ile się miejsca zrobiło?!

Mar
Mar
9 lat temu

Przeciętnie dziennie na jednego więźnia przeznacza się więcej pieniędzy niż na osobę w szpitalu!

były ormowiec
były ormowiec
9 lat temu

Co cele za małe? Najlepsza to;guma ,zimna woda i wąskie drzwi.

Czytelnik
Czytelnik
9 lat temu

Śmiechu warte. Może jeszcze mają za nasze pieniądze kawior i szampana dostawać. Zawsze to mogą na sybir.